2 Derece Menisküs Yırtığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

2 Derece Menisküs Yırtığı Belirtileri ve Tedavisi

2 Derece Menisküs Yırtığı, Menisküsler diz en büyük iki kemiğimizin kesiştiği yerde ‘C' şeklinde mevcut olan ince yastıkçıklardır. Diz de yuvarlak uyluk kemiği ile düz kaval kemiğinin uyumlu bir eklem oluşturması, yük taşınması, birçok tarafa dönme hareketinin yapılabilmesi, uyluk kemiği ve kaval kemiği arasındaki güç dengesinin sağlanması görevidir.
2 Derece menisküs yırtığı: Genel olarak “menisküs” bir diz sorunu olarak kullanılır, ancak problemin asıl adı “menisküs yırtığıdır”. Menisküs yırtığı çoğunlukla dizin aniden dönmesi veya bükülmesiyle oluşur. Sporcular arasında yaygındır, ancak yapılacak ters bir hareket, atılacak yanlış bir adım dizin burkulmasına ve menisküsün yırtılmasına neden olabilir. Ayrıca yaş ilerledikçe yıpranan menisküs daha kolay yırtılabilir. Ağrı ve yırtığın bulunduğu yerde meydana gelen şişlik menisküsün en sık görülen belirtileridir. Büyük yırtıklarda ise şişlik dizin kitlenmesine neden olabilir ve yürüme zorlaşabilir.

Menisküs yırtığı, yırtığın büyüklüğüne ve buna bağlı olarak görülen belirtilere göre üçe ayrılır. 1. Derece (Küçük), 2. Derece (Orta) ve 3. Derece (Büyük) menisküs yırtıklarıdır.

2. Derece menisküs yırtığı belirtileri: Orta dereceli menisküs yırtığında, yırtığın bulunduğu yere bağlı olarak dizin yan tarafında ya da merkezinde ağrı oluşabilir. 2. Derece yırtıklarda yürüme hala mümkündür; ancak sert hareketler sırasında ve dizinizi büktüğünüz zaman bıçak gibi giren ağrılar oluşur. 2-3 gün içinde yırtığın bulunduğu yer, artarak şişer ve diz hareketleri engellenebilir. Belirtiler 1-2 hafta içinde azalmaya başlar; ancak dizin aşırı kullanımı ya da sık sık bükülmesi belirtileri geri getirebilir. Eğer tedavi uygulanmazsa 2. Derece yırtığın sebep olduğu belirtiler bir yıl boyunca aralıklarla devam edebilir.

Doktor muayenede dizi büker, bacağınızı düz konuma getirmeye çalışır, yana doğru hareket ettirip ettirmediğinize gözlemler. Burada amaç menisküs diskine baskı uygulayarak yırtık olup olmadığını tespit etmektir. Dizle ilgili bazı diğer problemlerin belirtileri menisküs yırtığı belirtileri ile benzeştiği için kesin bir teşhis için görüntüleme metotları kullanılabilir.

2. Derece menisküs yırtığı tedavisi: Tedavide izlenecek metot yırtığın büyüklüğüne ve bireye etkilerine bağlı olarak ameliyatlı ve ameliyatsız tedavi olarak ikiye ayrılır.

Ameliyatsız Tedavi: Yırtık küçükse ve dış menisküste oluştuysa çoğunlukla cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulmaz. Bu gibi yırtıklarda, yırtığın daha kısa zamanda iyileşmesi için dize doğru olan basıncın azaltılması, yani bireyin uzanarak dinlenmesi önerilir.

Ameliyatlı Tedavi: Menisküsün sebep olduğu ağrılar çok şiddetliyse, hareket kısıtlaması varsa ve üzerinden bir süre geçmesine rağmen bu belirtiler hafiflemediyse, artroskopik ameliyat seçeneğini önerebilir. Yırtığın durumuna göre kullanılan iki farklı ameliyat seçeneği vardır. Menisküsün bir kısmının veya tamamının alındığı ve yırtılan menisküs parçalarının dikildiği uygulamalardır. İki ameliyatta artroskopik metotla uygulanır. Artroskopi eklemlerle ilgili problemlerin teşhis ve tedavisinde kullanılan bir cerrahi uygulamadır.

2 Derece Menisküs Yırtığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Menisküs Belirtileri

Menisküs Belirtileri

Menisküs Dokusu

Menisküs Dokusu

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Menisküs Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Menisküs Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Menisküs Tedavisi

Menisküs Tedavisi

Lateral Menisküs Belirtileri ve Tedavisi

Lateral Menisküs Belirtileri ve Tedavisi

Menisküs Anatomisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Menisküs Anatomisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Dış Menisküs Belirtileri ve Tedavisi

Dış Menisküs Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Menisküs Artroskopi Nasıl Yapılır?

Menisküs Artroskopi Nasıl Yapılır?

1 Derece Menisküs Yırtığı Belirtileri ve Tedavisi

1 Derece Menisküs Yırtığı Belirtileri ve Tedavisi

1 Derece Menisküs Yırtığı, Menisküs diz ekleminde bulunan C şeklinde kıkırdak benzeri yapıdır. Diz eklemini oluşturan iki ana kemik olan tibia ve femur arasında yer al[...]

Lazerle Menisküs Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Lazerle Menisküs Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Lazerle Menisküs Ameliyatı, Maalesef menisküs hastalığı ülkemizde çok sık görülen bir sakatlıktır. Bu hastalık sporcularda ayaklarını çok kullandığı için özel[...]

Menisküs Yırtığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Menisküs Yırtığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Menisküs Yırtığı Ameliyatı, Menisküs vücudumuzda dizlerde bulunan eşsiz yapı taşlarından biridir. Onlar olmaksızın ne top oynayabilir ne çocukları kucağımıza alm[...]

Menisküs Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Menisküs Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Menisküs Kremi: Menisküs hastalığının adını hemen herkes bilir ancak bu hastalığın nasıl bir hastalık olduğunu bilen azdır. Menisküs hastalığı ismini, hastalanan[...]

Menisküs

Menisküs

Vücudumuzda uyluk kemiği ile bacak (Ti-bia) kemiklerinin birlikte meydana getirdi­ği ekleme diz eklemi denir. Çok kuvvetli ve sağlam bağlardan yapılmış olmasına karşıl[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6