meniskus.gen.tr https://www.meniskus.gen.tr Menisküs, Menisküs Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri tr-TR hourly 1 Copyright 2019, meniskus.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Tue, 12 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Arka Menisküs Yırtığı https://www.meniskus.gen.tr/arka-meniskus-yirtigi.html Fri, 16 Nov 2018 18:07:59 +0000 Arka Menisküs Yırtığı, diz ekleminde bulunan kıkırdağımsı bir şekildedir. Menisküs diz ekleminde iki  tane bulunur. Arka ve ön menisküs olarak adlandırılır. Diz eklemi uyluk kemiği alt ucu ve baldır kemiği üst ucu arasın Arka Menisküs Yırtığı, diz ekleminde bulunan kıkırdağımsı bir şekildedir. Menisküs diz ekleminde iki  tane bulunur. Arka ve ön menisküs olarak adlandırılır. Diz eklemi uyluk kemiği alt ucu ve baldır kemiği üst ucu arasında yer almakta. Menisküs şekli yarım ay veya C şeklinde oluşmaktadır. Menisküs yapısı ve düzenli çalışması sonucu diz ekleminde insan vücudunun ağırlığını eşit dağılımını sağladığı gibi ani absorbe edici özelliği mevcuttur. Menisküsün eşit dağılımı sayesinde eklem kıkırdağına da aynı oranda yüklemeler sağlayarak oluşabilecek eklem kireçlenmesine ve kıkırdak aşınmasına karşı koruyucu bir oynamaktadır. Menüsküslerde oluşan en büyük sorunlar, menisküs yırtıkları,kistleri, yıpranmalar (dejenerasyon), diskoid olarak sayılmakta.

Arka Menisküs Yırtığı Nasıl Meydana Gelir
Kişinin diz de zorlama, burkulma ve aniden dönme gibi hareketler sonu arka menisküs yırtığı olaşabilir. Özellikle spor yapan genç hastalarda görülmekte. Genç hastalarda görülen arka menisküs yırtığı ile birlikte bir den çok eşlik hastalık meydana gelmekte. Arka menisküs yırtığı ile ön çapraz bağ yararlanması, kıkırdak oluşan yaralanmalar ve kemik kontüzyonları görülme olanı yüksektir. Yaşlılar da ise genellikle dejeneratif menisküs yırtıkları görülür. Dejeneretif menisküs yapılan en küçük bir hareket bile oluşmakta. 

Arka Menisküs Yırtığı Belirtileri 
 • Dizin arka tarafında şiddetli ağrı 
 • Dizde takılma atlama sesi 
 • Dizde şişlik 
 • Günlük diz hareketlerinde kısıtlılık. 
 • Dizi tam anlamı ile düzleştirememe yada katlayamama 
 • Dizde kitlenme ses gelme arka menisküs yırtıklarında sık görülen belirtiler.
Arka Menisküs Yırtığı Tanısı Nasıl Konur
Diz ağrıları olan ilk olarak bir Ortopedi polikliniğine başvurmalı. Uzman hekimin muayenesi sonucu oluşan şüpheleri netleştirmek ve tanı koymak için diz  MR çekilmesine ister. Diz MR isteme amacı sadece arka menisküs tanısı koymak değil onunla beraber eşlik eden herhangi bir diz içi hastalık var olup olmadığını görmek. Yapılan MR sonucunu uzman bir Ortopedi hekimi inceler ve hastanın arka menisküs de yırtığı olup olmadığını kesin görür ve ona göre tedavi çizelgesi hazırlar. Arka menisküs yırtılması incelenen MR sonucu ile cerrahi, fizik tedavi veya ilaç ile tedavi başlanacağına karar verilir.
]]>
Menisküs Hareketleri https://www.meniskus.gen.tr/meniskus-hareketleri.html Sat, 17 Nov 2018 10:21:41 +0000 Menisküs hareketleri, menisküs ameliyatı ardından yapılması gereken egzersiz hareketleridir ve menisküs yırtığı için tedavi edici özelliğe sahiptir. Menisküs hareketleri, hastanın mevcut durumuna, ameliyat süresine Menisküs hareketleri, menisküs ameliyatı ardından yapılması gereken egzersiz hareketleridir ve menisküs yırtığı için tedavi edici özelliğe sahiptir. Menisküs hareketleri, hastanın mevcut durumuna, ameliyat süresine ve dayanma kuvvetine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Menisküs ameliyatı ardından kasları güçlendirmek amacıyla denge ve refleks geliştiren egzersizler yapmak hastanın yaşam kalitesi açısından oldukça önemlidir.

Doktorunuzdan menisküs egzersiz programınızı aylara ya da bacağınızın güç durumuna göre yapılandırmasını talep edebilirsiniz. İlk aylarda çömelme biçiminde ya da ağırlık kaldırma şeklindeki hareketlerden kesinlikle uzak durmak gerekmektedir. 

Menisküs hareketleri nasıl yapılır

Mobilite hareketleri: Hareket ve eklem açıklığını çoğaltmak amacıyla özellikle ilk günlerde bu egzersizlerin yapılması tavsiye edilir. Mobilite egzersizleri, dizin yavaşça bükülmesi ve açılmasıyla gerçekleştirilir. 

Bükme ve açma hareketleri: Ameliyatsız bacak üzerinde durarak 10 ve 20 tekrar ile 3 set ve günde 3 defa bu hareketler yapılmalıdır. Zamanla zorluk seviyesi artırılabilir.

Topuk kaydırma hareketi: Bükme egzersizi olarak da bilinen bu hareket, zemine sırt üstü uzandıktan sonra topukları yerden ayırmadan dizleri bükmekten ibaret. Bu hareket yapılırken ağrının başladığı anda ellerle dizler tutulmalı ve o şekilde beklenmeli. Bir süre beklendikten sonra yavaş yavaş dizler açılarak bacak eski düz konumuna getirilmeli. 

Güçlendirme Hareketleri: Kasları ve bacağın genelini güçlendirmek için yapılan egzersizlere verilen isimdir. 
 
Hamstring Kasılma

İzometrik hamstring güçlendirme: Bu egzersizde hasta bacağı ile kuvvete karşı direnç uygulamalıdır. Bacağı belirli açılarda tutan kişi, tersi yönünde bacağını 90 dereceye kadar kapatmaya çalışmalıdır. Her zaman olduğu gibi fazla zorlamadan deneyerek ağrı seviyeleri tespit edilmelidir. 10-20 arası tekrarla başlanmalı; zaman içinde güçlenme ile beraber sayılar artırılmalı.

Terabant yardımı ile yapılacak olan menisküs hareketleri;

Terabant halka biçiminde bağlanmalı ve sağlam bir sabit cismin içerisine geçirilmeli. Ayak da kanepe ya da masa bacağı tarzı bir yere geçirilen tera bandın diğer ucuna içten geçirilir. Ameliyat ardından ilk günlerde bu hareket dizlikle yapılmalıdır. Ayağı yere koymadan geriye doğru çekip, yaklaşık 5 saniye beklenmeli. Ayak, tekrar ilk pozisyona getirilip, yine geriye doğru çekilmeli. 60 defa bu egzersiz tekrarlanmalı. Aynı şekilde bu hareket yana ve öne doğru da 60 kez yapılmalı. Dizler bükülmeden ve kırılmadan egzersiz yapılmalı, hareketler; herhangi bir kaza geçirmemek için dizlik ve kas gücü ile deneyerek yavaş bir şekilde uygulanmalı. Aşırı bir ağrı hissedildiğinde ise bir uzmana danışılmalı. 

Menisküs ameliyatı ardından özellikle dikkat edilmesi gereken diğer bir ayrıntı da; diz kapağı ile oynayarak o kısımdaki hareketi artırmak ve böylece yanlış bir kaynamaya izin vermemek. Bu hareket yapılmadığı takdirde dizin bükülmesi zorlaşır ve engellenir. Bu nedenle diz kapağı ile sağa sola ve yukarı aşağı farklı yönlerde sert şekilde oynamak gerekmektedir.
]]>
Menisküs Kremi https://www.meniskus.gen.tr/meniskus-kremi.html Sun, 18 Nov 2018 10:20:50 +0000 Menisküs Kremi: Menisküs hastalığının adını hemen herkes bilir ancak bu hastalığın nasıl bir hastalık olduğunu bilen azdır. Menisküs hastalığı ismini, hastalanan dokunun adından almıştır. Ama menisküs hastalığ Menisküs Kremi: Menisküs hastalığının adını hemen herkes bilir ancak bu hastalığın nasıl bir hastalık olduğunu bilen azdır. Menisküs hastalığı ismini, hastalanan dokunun adından almıştır. Ama menisküs hastalığına, menisküs yırtığı demek daha doğru olur. Dizin alt ve üst kemiğinin arasında yer alan ve bir sanki amortisör vazifesi gören ince bağ dokusuna menisküs denilmektedir. Menisküs yırtılması, diz bölgesinde ağrı ve şişliğe sebep olmaktadır. Tedavisi için menisküs kremi kullanılabilir.

Menisküs Oluş Sebepleri: Spor, sağlıklı bir birey için son derece gerekli bir faaliyet olsa da yoğun olarak yapılan sportif faaliyetler ile aşırı yüklenmeler bazı sıkıntılara, dahası bazen de dönüşü olmayan tahribatlara sebep olabilmektedir. Diz bağındaki bir yaralanma, çok fazla rastlanan bir durumdur.  Menisküsteki bir hastalık, genç yaşlarda genellikle yoğun spor yapan sporcular ile ani hareketle zorlanmalarda, çalışırken, sürekli diz çökenlerde ve 40 yaşından daha yaşlı sıradan insanlarda da zorlanma olmadan da sıklıkla görülmektedir.

Menisküs Tedavisi: Bazı menisküs yırtıkları dikilme ile tedavisi mümkün olabilir. Bazı yırtılmalar, ameliyata gerek kalmayacak kadar önemsiz iken, bazı yırtılmalar ise tekrar eski durumuna dönmeyecek halde olabilir. Menisküs yırtılmasında dizin açılmasına sebep olan patella tendonunun yırtılma riskine karşı da dikkatli olunmalıdır.  Çocuklarda kemikler ile epifiz kıkırdak daha yumuşak ve daha hassastır. Dize aşırı bir şekilde yüklenme durumu, dizin ön kısmında olan yumuşak kıkırdak dokunun tahriş olması ve değişik rahatsızlıklar oluşmasına neden olur. menisküs rahatsızlığı için piyasa da satılmakta olan bazı yardımcı kremler bulunmaktadır. Bu menisküs kremi daha çok masaj yapılarak uygulanır ve uygulama yapılan bölgeye rahatlık sağlar.

Radian Masaj Kremi: Kasların gevşemesine, Günlük aktivitelerde karşılaşılan ağrılarının azalmasına kan dolaşımının hızlanmasına, Kireçlenme (osteoartroz) vakalarında ağrıyı kaldırmaya, yardımcı olan bir masaj kremidir.

L’Occitane: Bu jel krem cildin nemlenip, tonlanmasına yardımcı olur. At kestanesi ağacı özü ile zenginleştirilmiş formülü mikro kan dolaşımını yükseltirken, epidermise tekrar oksijen sağlayarak cildin parlaklığını arttırır. %100 doğal kokusunun dengeleyici tesiri ispatlanmıştır.

İnanna Masaj Kremi Kullanımı: İnanna masaj kremi uygulanmasından önce etkisini tam göstermesi için ağrılı menisküs bölgesi öncelikle ılık suyla temizlenir. Sonra ıslaklık kalmayacak şekilde kurutulur.  İnanna menisküs kremini masaj yaparak menisküs bölgesine iyice yedirilir.10-15 dakika süreyle masaj yapılması bu kremin etkisini göstermesi için yeterli olur. İnanna rahatlatıcı masaj kremi tüm ağrılı bölgelerde güvenle kullanabilecek bir üründür.

Mecitefendi Masaj Kremi: Sabah ve akşam masaj yapılması istenilen ağrılı bölgeye 10-15 dakika dairesel ve nazik hareketler ile masaj yapılır.

]]>
1 Derece Menisküs Yırtığı https://www.meniskus.gen.tr/1-derece-meniskus-yirtigi.html Sun, 18 Nov 2018 12:54:01 +0000 1 Derece Menisküs Yırtığı, Menisküs diz ekleminde bulunan C şeklinde kıkırdak benzeri yapıdır. Diz eklemini oluşturan iki ana kemik olan tibia ve femur arasında yer alırlar. Biri dış diğeri iç olmak üzere her dizde 1 Derece Menisküs Yırtığı, Menisküs diz ekleminde bulunan C şeklinde kıkırdak benzeri yapıdır. Diz eklemini oluşturan iki ana kemik olan tibia ve femur arasında yer alırlar. Biri dış diğeri iç olmak üzere her dizde ikişer adet  menisküs bulunur.

Yarım asır önce menisküslerin işe yaramaz artıklar olduğu düşünülmekteydi. Bu sebep dizi ağrıyan her bireyde menisküs yırtığı akla gelir ve ameliyat esnasında menisküsler sağlam da olsa, ileride yeniden yırtılacak diye tamamen çıkartılırdı. Fakat son zamanlarda menisküslerin dizlerin normal  fonksiyonu için çok önemli vazifeleri olduğu anlaşıldı. İki kemik arasında bulunan menisküsler bir conta gibi vazife yaparak eklem kıkırdağını anormal yüklenmelerden korur. Dize gelen yüklerin taşınması ve aktarılmasında çokça önemlidirler. Eklem yüzlerinin uyumluluğunu artırır ve eklem sıvısının eklem içi dolaşımına katkıda bulunur. Menisküs olmadığında diz eklemine gelen yükler direkt eklem kıkırdağına binerek erken aşınmaya yol açarlar.

Menisküs yırtıkları nasıl oluşur: 

Gençlerde ve ileri yaştakilerde menisküs yırtıklarının oluş biçimi farklıdır. Genç bireylerde menisküsün yırtılması için çok ciddi bir travma gereklidir. Bu çoğunlukla sabit ayak üzerinde dönme hareketi sırasında oluşur. Futbol, kayak basketbol gibi sporlarda oluşan yırtıklar bu duruma örnektir. Seneler geçtikçe menisküs sağlamlık ve esnekliğini kaybederek dejenere olur. Dejenere menisküs çok daha kolay yırtılabilir.  İleri yaştaki bireylerde basit bir çömelme ya da halıya takılmayla menisküs yırtıkları oluşabilir. Dış menisküs, iç menisküse göre daha fazla hareketlidir, bu sebeple dış menisküs yırtıkları daha sık görülür. Ender de olsa, menisküslerde doğuştan form bozuklukları olabilir. Bu tip menisküs yırtılmaya daha müsaittir.

Menisküs yırtığı belirtileri nelerdir: 

Menisküs yırtıkları oluşurken birey, genellikle ani bir ağrı batma veya yırtılma hissederler. Yırtılan menisküsün hangisi olduğuna bağlı olarak ağrı dizin dış veya iç kısmında daha belirgindir. Birkaç saat içinde dizin içinde sıvı ya da kan toplanmasına bağlı olarak diz ekleminde şişlik oluşur. Çoğunlukla yaralanan dizin üzerine basmak mümkündür; fakat topallama vardır ve sporcular çoğunlukla sporu bırakmak zorunda kalırlar. Yaralanma şiddetliyse menisküs yırtıklarına diz ekleminin çapraz veya yan bağlarda kopmalar da olabilir.

1 Derece menisküs yırtığı Teşhisi: 

Menisküs yırtığı, yırtığın boyutuna ve buna bağlı olarak görülen belirtilere göre üçe ayrılır. 1. derece yırtıklarda ağrı oldukça hafiftir ve yırtılmayı takip eden iki üç gün içerisinde yavaş gelişen şişlik olabilir. Yırtık yürümeyi fazla etkilemez; fakat yürürken hafif ağrılar olabilir. Ağrılar ayağa kalkarken, otururken ve çömelirken yoğunlaşabilir. Bu belirtiler çoğunlukla iki üç hafta içinde kendiliğinden ortadan kalkar; fakat ağrılar diz büküldüğünde bir süre daha devam edebilir.

1 Derece menisküs yırtığı tedavisi: 

Menisküs yırtığı tedavisinde ilaç- egzersiz- istirahat birleşimi metot uygulanır. Hastanın tam ayrılmamış 1. derece yırtığı varsa bireyin şikayetleri ilaçlarla ve doktor tarafından verilecek özel egzersizlerle tedavi edilmektedir. Egzersiz metodu en az 1,5 ay uygulandıktan sonra şikayetlerde azalma görülmezse cerrahi metot uygulanabilir.

]]>
2 Derece Menisküs Yırtığı https://www.meniskus.gen.tr/2-derece-meniskus-yirtigi.html Mon, 19 Nov 2018 01:42:47 +0000 2 Derece Menisküs Yırtığı, Menisküsler diz en büyük iki kemiğimizin kesiştiği yerde ‘C’ şeklinde mevcut olan ince yastıkçıklardır. Diz de yuvarlak uyluk kemiği ile düz kaval kemiğinin uyumlu bir eklem oluşturmas 2 Derece Menisküs Yırtığı, Menisküsler diz en büyük iki kemiğimizin kesiştiği yerde ‘C’ şeklinde mevcut olan ince yastıkçıklardır. Diz de yuvarlak uyluk kemiği ile düz kaval kemiğinin uyumlu bir eklem oluşturması, yük taşınması, birçok tarafa dönme hareketinin yapılabilmesi, uyluk kemiği ve kaval kemiği arasındaki güç dengesinin sağlanması görevidir.

2 Derece menisküs yırtığı: Genel olarak “menisküs” bir diz sorunu olarak kullanılır, ancak problemin asıl adı “menisküs yırtığıdır”. Menisküs yırtığı çoğunlukla dizin aniden dönmesi veya bükülmesiyle oluşur. Sporcular arasında yaygındır, ancak yapılacak ters bir hareket, atılacak yanlış bir adım dizin burkulmasına ve menisküsün yırtılmasına neden olabilir. Ayrıca yaş ilerledikçe yıpranan menisküs daha kolay yırtılabilir. Ağrı ve yırtığın bulunduğu yerde meydana gelen şişlik menisküsün en sık görülen belirtileridir. Büyük yırtıklarda ise şişlik dizin kitlenmesine neden olabilir ve yürüme zorlaşabilir.

Menisküs yırtığı, yırtığın büyüklüğüne ve buna bağlı olarak görülen belirtilere göre üçe ayrılır. 1. derece (küçük), 2. derece (orta) ve 3. derece (büyük) menisküs yırtıklarıdır.

2. Derece menisküs yırtığı belirtileri: Orta dereceli menisküs yırtığında, yırtığın bulunduğu yere bağlı olarak dizin yan tarafında ya da merkezinde ağrı oluşabilir. 2. derece yırtıklarda yürüme hala mümkündür; ancak sert hareketler sırasında ve dizinizi büktüğünüz zaman bıçak gibi giren ağrılar oluşur. 2-3 gün içinde yırtığın bulunduğu yer, artarak şişer ve diz hareketleri engellenebilir. Belirtiler 1-2 hafta içinde azalmaya başlar; ancak dizin aşırı kullanımı ya da sık sık bükülmesi belirtileri geri getirebilir. Eğer tedavi uygulanmazsa 2. derece yırtığın sebep olduğu belirtiler bir yıl boyunca aralıklarla devam edebilir.

Doktor muayenede dizi büker, bacağınızı düz konuma getirmeye çalışır, yana doğru hareket ettirip ettirmediğinize gözlemler. Burada amaç menisküs diskine baskı uygulayarak yırtık olup olmadığını tespit etmektir. Dizle ilgili bazı diğer problemlerin belirtileri menisküs yırtığı belirtileri ile benzeştiği için kesin bir teşhis için görüntüleme metotları kullanılabilir.

2. Derece menisküs yırtığı tedavisi: Tedavide izlenecek metot yırtığın büyüklüğüne ve bireye etkilerine bağlı olarak ameliyatlı ve ameliyatsız tedavi olarak ikiye ayrılır.

Ameliyatsız Tedavi: Yırtık küçükse ve dış menisküste oluştuysa çoğunlukla cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulmaz. Bu gibi yırtıklarda, yırtığın daha kısa zamanda iyileşmesi için dize doğru olan basıncın azaltılması, yani bireyin uzanarak dinlenmesi önerilir.

Ameliyatlı Tedavi: Menisküsün sebep olduğu ağrılar çok şiddetliyse, hareket kısıtlaması varsa ve üzerinden bir süre geçmesine rağmen bu belirtiler hafiflemediyse, artroskopik ameliyat seçeneğini önerebilir. Yırtığın durumuna göre kullanılan iki farklı ameliyat seçeneği vardır. Menisküsün bir kısmının veya tamamının alındığı ve yırtılan menisküs parçalarının dikildiği uygulamalardır. İki ameliyatta artroskopik metotla uygulanır. Artroskopi eklemlerle ilgili problemlerin teşhis ve tedavisinde kullanılan bir cerrahi uygulamadır.

]]>
Menisküs Fizik Tedavi https://www.meniskus.gen.tr/meniskus-fizik-tedavi.html Mon, 19 Nov 2018 07:34:03 +0000 Menüsküs Fizik Tedavi, Menüsküs, dizin alt ve üst kemiği arasında bulunan adeta bir motorlu araçlardaki sarsıntı gibi çalışan ince bağ dokularıdır. Menüsküs yırtılması ise dizde ağrı ve şişliğe neden olur. Yırtılma Menüsküs Fizik Tedavi, Menüsküs, dizin alt ve üst kemiği arasında bulunan adeta bir motorlu araçlardaki sarsıntı gibi çalışan ince bağ dokularıdır. Menüsküs yırtılması ise dizde ağrı ve şişliğe neden olur. Yırtılma büyüdükçe diz kilitlenir. Menüsküs yırtılmalarında yırtığın olduğu yerde kan damarları yoğunsa iyileşme hızı artar. Ancak kan damarlarının yoğunlukta olmadığı bir yerinde yırtılma oluyorsa iyileşme ihtimali düşük oluyor. Bu yırtılmaların yüzde doksanı ne yazık ki bu şekilde oluyor. 

Menüsküs fizik tedavi nasıl yapılır
 • Sırtınızı duvara yaslayınız; Dizinizi büküp gerdirerek sırtınızı duvar boyunca kaydırınız.
 • Tek bacakla çömelme; Sağlam tarafınızı geriye doğru uzatıp basamağın üzerine koyunuz. Yaralı dizinizi büküp gerdiriniz. Diziniz ayağınız hizasında olmalıdır.
 • Merdiven çıkma; Yaralı bacağınızı basamağın üzerine koyunuz ve yavaşça basamağın üzerine çıkınız. 
 • Diz üstünde geriye doğru yaslanma; Her harekette mutlaka her on saniyede konumunuzu koruyunuz.
 • Diz üstünde öne doğru yaslanma; Ayaklarınız bir yerde sabitlenmiş şekilde olsun. Bu  hareketinizde on saniye konumunuzu koruyunuz. 
 • Öne doğru adımlama; Yaralı dizinizle yana doğru bir adım atın. Doksan derece bükün. Diz ayak hizasında olmalıdır. Arkada kalan dizinizi yere yaklaştırmaya çalışın. Bu hareketi her iki tarafa uygulayın.
 • Yana doğru adımlama; Yaralı dizinizle yana doğru adım atın. Diziniz mutlaka ayak hizasında olsun. Bu hareketi her iki tarafa uygulayın.
 • İp üzerinde atlama; Bitişik ayaklarla yere serilen ip ya da yerde bulunan bir çizgi üzerinden yana doğru atlayın.
Menüsküs egzersiz; Bacak yavaşça dizi acıtmadan düz hale getirin. ilk başlarda bir kaç saniye tutmak yeterli olabilir. Daha sonra bacak yavaşça aşağıya doğru salınır. Bacak aşağıda iken yer ile temas edilmemelidir. Daha sonra tekrar düz konuma getirin. Bu hareketi on defa sağ dizde on defa sol dizde uygulayın. Bu hareket her gün üç set halinde yapın. Bu egzersizi evde kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Egzersizlerde yorulursanız bir iki dakika dinlenip tekrar başlayabilirsiniz. Ağrılarınız hafifleyince sonraki günlerde yapacağınız egzersizlerde bacağınızın düz kalma süresi uzatılır. Beş on saniye olabilir. Bu egzersizler sonucunda düzenli şekilde yapıldığı taktirde zorluk yaşamadan  merdiven inip çıkabilirsiniz. Buda hayatınızı kolaylaştıracaktır. Kendinizi daha iyi konumda hissedeceksiniz.
]]>
Lateral Menisküs https://www.meniskus.gen.tr/lateral-meniskus.html Tue, 20 Nov 2018 07:05:15 +0000 Lateral Menisküs, Vücudumuzda uyluk kemikleri ile bacak (ti-bia) kemiklerinin birlikte meydana getirdiği ekleme diz eklemi denir. Diz eklemindeki ti-bianın üst eklem yüzünün dışyan kenarına tutunmuş fibrokartiliyaj disk yani diz e Lateral Menisküs, Vücudumuzda uyluk kemikleri ile bacak (ti-bia) kemiklerinin birlikte meydana getirdiği ekleme diz eklemi denir. Diz eklemindeki ti-bianın üst eklem yüzünün dışyan kenarına tutunmuş fibrokartiliyaj disk yani diz ekleminin dışyan menisküsü Lateral Menisküs olarak adlandırılır. Yarım ay ya da ''C'' şeklinde yapılardır. Dış bir menisküs olan lateral menisküste yüzde 10-15 arasında damarsal kanlanma görülür. Yapısı ve konturleri sayesinde diz ekleminde yükün eşit dağılımını sağlar. Şok absorbe edici bir özelliği vardır. Eklem kireçlenmesi ve kıkırdak aşınmasına karşı koruyu rol üstlenir. Diz eklemini oluşturan kemiklerin birbirine zarar vermeden ve uyum içinde hareket etmesini sağlar. 

Çok kuvvetli bağlardan oluşmasına rağmen taşıdığı yükün fazlalığı ve çalışma sırasında uğradığı gerilimlerin çokluğu sebebi ile özellikle sporcularda yırtılmaların en çok görüldüğü bölgelerden biridir. Aşırı kilo, eklem kireçlenmeleri de lateral menisküs üzerinde yırtılmalara neden olabilir. Yaşlılarda bu yırtılmalar zaman içinde saçaklanarak iyice bozulur. 

Lateral menisküste sık görülen rahatsızlıklar hangileridir Menisküs yırtıkları, menisküs kistleri, meninküs dejenerasyonu ve diskoid menisküs en sık rastlanan lateral menisküs rahatsızlıklarıdır. 

Lateral menisküs rahatsızlıklarında belirtiler nelerdir Dizde ağrı, dizde takılma-atlama sesi, dizde şişlik, diz hareketlerinde kısıtlılık, dizi tam bükememe ya da düzleştirememe, dizde kilitlenme, dizde güvensizlik, ilerleyen durumlarda dizde kayma

Lateral menisküs rahatsızlıkları nasıl tedavi edilir Doktor muayenesi ve MR çekimleri ardından lateral menisküste ortaya çıkan sıkıntı teşhis edilerek uygun tedavi yöntemi doktor tarafından belirlenir. Fakat tedavi sürecine destek olarak bu süreçte dize çok yüklenmekten kaçınmak gerekir. Elastiki bant, bandaj ya da dizlik uygulamaları ile buz kompleksi dizde rahatlamayı sağlar. Tedavi sürecinde istirahat etmeye çalışmak iyileşme sürecini kısaltır. 

Laterak menisküs üzerinde oluşan kist ya da yırtılmalarda bazen cerrahi müdahaleler de gerekebilir. Doğrudan artroskopi adı verilen kapalı ameliyat lateral menisküs rahatsızlıklarında uygulanan cerrahi yöntemdir. Cerrahi müdahale kararı verilmeden önce ilaç-istirahat-egzersiz programları ile 1 aylık iyileşme süreci takibi yapılır. Cerrahi müdahale 1 aylık süreçte iyileşme görülmeyen hastalarda uygulanır. Hastanın yaşı, yırtığın tipi gibi, kistin çeşidi gibi unsurlar ameliyat sırasında lateral menisküsün tamamen alınıp alınmayacağı konusuna etki eden faktörlerdir. Eğer tüm lateral menisküs ameliyat ile alınırsa uzun yol yürüyememe, ağır yük taşıyamama gibi hayat şeklini değiştiren sonuçlar ortaya çıkabilir. 
]]>
Menisküs Anatomisi https://www.meniskus.gen.tr/meniskus-anatomisi.html Tue, 20 Nov 2018 23:46:13 +0000 Menisküs Anatomisi, Menisküsler, femur kondilleri ile tibia platosu arasında bulunan, hilal biçimli olan, üçgen kesit yüzeyleri ile, özelleşmiş fibröz şeklinde olan kıkırdak yapılı dokulardır. Eklemin yüzey kısmını der Menisküs Anatomisi, Menisküsler, femur kondilleri ile tibia platosu arasında bulunan, hilal biçimli olan, üçgen kesit yüzeyleri ile, özelleşmiş fibröz şeklinde olan kıkırdak yapılı dokulardır. Eklemin yüzey kısmını derinleştirerek tibia platosu ile femur kondillerinin uyumlu olmasını fazlalaştırmak görevleri arasında yer almakta olup anatomik biçimleri de bu yönde gelişmiştir. Lateral ve medial olmak üzere her dizde toplam iki tane menisküs yer almaktadır. 

Menisküslerin periferleri konveks bir şekilde olup diz ekleminin kapsül kısmına yapışır. Bu yapışma yalnızca lateral menisküsün popliteus tendonu ile meydana gelen komşuluğunda yer almaz. Ön kısımda transvers ligaman ile birbirlerine bağlanırlar. Bu ligaman ile femurun tibia üstünde kayması esnasında beraber hareket ederler.

Menisküsler femur kondilleri ile tibia arasında bulunan C biçiminde fibrokartilajinoz olan dokulardır. Dize yüklenmiş olan kompresif yüklenmelerin ekstansiyonda %50’lik kısmı, 90 derece fleksiyonda %85’i menisküsler vasıtası ile gönderilir. Periferik bölümleri kalın ve konvekstir merkez kısmına doğru incelir ve koronal planda üçgen biçiminde görülürler. Üst yüzey femoral kondiller vasıtası ile daha iyi bir şekilde uyum sağlaması için içbükey biçiminde olurlar. Alt kısmı ise tibia platosuna temas ettiği için düz bir şekildedir.

Menisküs Anatomisinin şekli; Menisküs C biçimine daha fazla benzeyen yarım daire biçiminde bir şekle sahiptir. Tibia platosunun bir kısmını kaplar ve yaklaşık olarak 3,5 santim boyundadır. Menisküs ön kısımda interkondiler eminensiya ile beraber ön çapraz bağa tutunurlar. Orta kısımda periferik eklem kapsülüne yapışmış bir şekildedir. Menisküs tibia ve eklem kapsülü ile laterale nazaran daha sıkı bir biçimde bağlanır. 

Arka boynuzu posterior interkondiler kısma yapışır. Bununla birlikte posterior oblik ligaman ve semimembranosus ile fibröz bantlar ile sıkı bir biçimde tutunmuştur. Orta 1/3 lük bölümü ise eklem kapsülüne yapışmış durumdadır. Bu yapışmanın tibial bölümüne koronal ligaman ismi de verilir. Menisküsün arka boynuzu ön boynuza nazaran yaklaşık olarak iki kat daha geniştir. Ön kısımdaki genişliği  8 veya 10 mili metre iken arka kısımda 16 veya 20 milimetre kadardır.

Menisküs mediale göre tibiada daha çok yer kaplamaktadır. Fakat menisküs lateralere nazaran daha büyüktür. Ön ve arka boynuzları birbirine daha yakın olduğu için mediale nazaran daha dairesel olan bir yapıdadır. Ön boynuzu area interkondilaris anteriora, ön çapraz bağın yapışma kısmının arka ve dış bölümüne tutunur. Lateral menisküs arka kısmında femoral kondile iki özel olan bir bağ ile tutunur. Bunlar arka çapraz bağın pozisyonun şekline göre adlandırılır. Arka çapraz bağın arkasında yer alan birincisine lig meniscofemorale posterior adı verilir. İkincisi ise Humphry ismiyle bilinen lig meniscofemorale anteriordur adı verilir. Bu ligaman arka çapraz bağın ön kısmından geçer. Bu iki bağa popliteus tendonu da yardımcı olur ve lateral menisküsün arka boynuzu stabilizasyonu sağlanır. 

]]>
Menisküs Egzersizleri https://www.meniskus.gen.tr/meniskus-egzersizleri.html Wed, 21 Nov 2018 05:12:54 +0000 Menisküs Egzersizleri, Birbirine tamamen bağlı çalışan sistemlerin, insan vücudunda belli bir amaç için çok sayıda hassas denge vardır. Kemiklerin iç yapısı da, esneklikleri ve dayanıklılıkları açısından kendilerini Menisküs Egzersizleri, Birbirine tamamen bağlı çalışan sistemlerin, insan vücudunda belli bir amaç için çok sayıda hassas denge vardır. Kemiklerin iç yapısı da, esneklikleri ve dayanıklılıkları açısından kendilerini tamir etme özelliğine sahiptir. Bu da vücuttaki pek çok işlem gibi, milyonlarca hücrenin beraber çalışmasıyla gerçekleşir. Menisküsler de insan dizleri için önemli ve kıymetli dokulardır. Bu açıdan menisküsler her iki dizin iç ve dış tarafında olmak üzere iki adet sert kıkırdak yapıdan oluşur ve diz ekleminde iki kemik arasında hilal şeklinde bulunur. Menisküs dokuları oldukça sağlam dokulardır. Ancak bu bölge üzerinde oluşan zedelenmelere karşı dayanamazlar. Bazen dizde oluşan yaralanmalar, futbol veya kayak gibi zorlayıcı sporlar esnasında dizde görülen dönmeler, diz üzerine düşme sonucunda veya dize tekme atılması gibi oluşan zedelenmeler menisküse neden olur. Yani insan dizinde yer alan kıkırdak, dokudan oluşan bir yapıdır. Bu kıkırdak dokunun yırtılması ile oluşan menisküs hastalığına denir. En genel belirtileri ise, yürümekte zorluklar ve diz bölgesinde ağrı olarak görülebilir. Bunların yanında diz kapağında takılır şekilde sesler ve hareketlerde kısıtlama meydana gelir. Tedavi aşamasında menisküs egzersizleri ile bacakların dizi desteklemesine ve diz çevresindeki kasları güçlendirmesine yardımcı olmaktadır. Egzersizlerin yanı sıra ağrı kesiciler ve çeşitli merhemler ile hastalığın iyileşmesine destek verilir. Sağlıkla kalın.

Menisküs Egzersizleri
 • Yere bir çizgi çekerek bir sınır belirlenir. Ayaklar bitişik bir halde tutularak sınırın bir sağına ve soluna ayaklar açılmadan atlanır.
 • Ağrılı olan dizi bir merdiven basamağının üzerine düz hale getirilir ve dizi acıtmadan yavaş bir şekilde basamağın üzerine çıkıp inilir.
 • Her iki ayağı birleştirerek, önce sağ tarafa doğru bir adım atılır. Sonra sol tarafa doğru bir adım atılır ve bir süre bu hareket tekrarlanır.
 • Ağrı olmayan diz yukarı doğru kaldırılır ve arkaya doğru götürülür. Ağrılı olan dizin üzerinde tek ayakla aşağı yukarı kalkıp inerek diz bükülür ve gerdirilir.
 • Ağrılar hafifleyince ayakta durulur ve sırtı geriye doğru yaslayarak yaklaşık on dakika boyunca aynı hareket tekrarlanır.
 • Ayakta olacak şekilde dizler bükülür ve aşağı doğru oturulur. Yine aynı yöntem ile yukarı doğru hareketi yapılır.
 • Bir yere oturarak dizler öne doğru uzatılır. Önce sağ ayak yukarı kaldırılır. Sonra sol ayak yukarı doğru kaldırıp indirerek aynı şekilde devam edilir.
 • Ayaklar sabit bir şekilde dizler öne ve arkaya yavaşça bırakılır. Yerde belirlenen bir çizgi ile yavaşça üzerinden atlanır.
 • Ayaklar omuz hizasında açılıp, yüksek bir zemin üzerinde iki ayağın da parmak uçlarıyla çıkılarak step hareketleri yapılır.
 • 15 gün sonunda rahatlıkla merdiven çıkabilecek ve yürüyebilecektir.
]]>
Diz Kapağı Menisküs https://www.meniskus.gen.tr/diz-kapagi-meniskus.html Thu, 22 Nov 2018 03:04:42 +0000 Diz Kapağında Menisküs; Vücuttaki en büyük eklem olan diz eklemi, yukarı kısımda uyluk, aşağıda, tibia ve önde patella kemiği olmak üzere üç kemikten oluşur. Fleksiyon ve ekstansiyona müsaade edilen menteşe gibi bir eklem Diz Kapağında Menisküs; Vücuttaki en büyük eklem olan diz eklemi, yukarı kısımda uyluk, aşağıda, tibia ve önde patella kemiği olmak üzere üç kemikten oluşur. Fleksiyon ve ekstansiyona müsaade edilen menteşe gibi bir eklem olan diz eklemi hareket anında ratator eklem fonksiyonunu da gösterebilir. Eklemlerin uç kısımları birbirine uyum sağlamadığı nedeniyle eklemler yardımcı dokularla güçlendirilmiştir ve  bu yardımcısı dokular diz eklem bağları olan ligamentler ve çukur biçiminde kıkırdak olan menisküslerdir. En büyük iki kemiğin kesiştiği noktada yer alan yassı biçimdeki menisküslerin yapısı sert ve lastiksi bir dokudan oluşur ve eklem yüzeyinin sararak eklemi destekleme görevini sahiptir. 
Aynı zamanda bütün taşıması, diz ekleminin  bazı yönlere hareket ettirilebilmesi ve kaval kemiği ile uyluk kemiği arasında güç dengesinin sağlanması gibi görevleri de olan bu kıkırdak parçalar yani menisküsler vücudun en sık yaralanan bölgelerinden biridir. Dizler hafif bükülü iken üzerine yük bindiği durumlarda vücut kuvvetli olarak döndürüldüğünde menüsküs yırtığı ortaya çıkabilir. 

Diz Kapağında Menisküs Belirtileri, 

Menisküs yırtıkları diz kapağında ağrı, şişlik ve kitlenme gibi belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur. En önemli belirtilerden biri olan ağrı genellikle yırtık olan menisküs çevresinde kendini gösterir. Kişi çömelirken ya da merdiven çıkıp inerken bu ağrılar artar. Yırtılan menisküs parçasının eklemin aralığına sıkışması ise kitlenme sorunu ortaya çıkarır ve bu durumda eklemin açılması zorlanır. Diz kapağında menisküs yırtığı durumunda dizde çoğunlukla sıvı birikmesi olacağı için bu durum diz kapağında dolgunluk hissi ve şişme oluşmasına neden olur.

Diz Kapağında Menisküs Nedenleri, 

Her yaşta olabilen ve oluş mekanizmaları farklı olan menisküsler, genç yaşlarda menisküs dokusunun sağlam olmasından dolayı ciddi yaralanmalar neticesinde yırtılabilir. Menisküs yırtığına sebep olan travma ve zorlamalar da yan ve çapraz bağlarda yaralanma ortaya çıkmasına neden olabilir. İlerleyen yaşlarda ise menisküsün zayıflaması sebebiyle oldukça basit bir hareketten bile yırtılabilir. 

Diz Kapağında Menisküs Tedavisi, 

Oldukça az görülen ve tam kat olmayan bazı menisküs yırtıkları hariç menisküsün kendiliğinden iyileşmesi mümkün değildir. Menisküs tedavisinde izlenecek yöntem yırtığın boyutunu ve hastada gösterdiği etkilere göre ameliyatlı veya ameliyatsız tedavi olarak yapılabilir.

Diz Kapağında Menisküs Ameliyatsız Tedavi, 

Menisküs yırtığının boyutu küçükse ve dış menisküste meydana geldiyse bu durumda genellikle cerrahi müdahaleye gerek duyulmaz ve bu gibi menisküs yırtıklarında kısa zamanda iyileşme sağlamak için ve diz kapağına uygulanan basıncı azaltmak için hastaya uzanarak dinlenmesi önerilir. Diz kapağındaki şişliğini ve ağrısını azaltmak için üzerine soğuk kompleks uygulanabilir. Diz kapağına plastik kompleks bandajı kullanılabilir ve bununla beraber hastaya enflamatuvar ve analjezik ilaçlar reçete edilebilir.

Diz Kapağında Menisküs Ameliyatla Tedavi, 

Menisküsden kaynaklanan ağrıların şiddetli olduğu ve hareket kısıtlanması gibi durumlarda yırtığın durumuna göre hastaya menisküsün belirli bir bölümünün ya da tamamının alınacağı ''menisektomi'' ya da yırtılan menisküs dokusunun dikildiği ''menisküs onarımı'' ameliyatı uygulanır. Artroskopik yöntemlerle uygulanan bu iki ameliyattan sonra ise yavaş yavaş diz egzersizlerine başlanır. Diz egzersizleri dize yeniden güç ve hareket yeteneğinin kazandırılması için oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra ameliyattan sonra hastaya fizik tedavi de önerilebilir.
]]>
Menisküs İlaçları https://www.meniskus.gen.tr/meniskus-ilaclari.html Fri, 23 Nov 2018 02:44:40 +0000 Menisküs İlaçları, Menisküs diz ekleminin ortasında bulunan kıkırdak parçasıdır. Sert bir yapıda olan bu kıkırdak oldukça elastik bir dokudur. Dizin iç kısmında ve dış kısmında olmak üzere 2 adet menisküs yer alı Menisküs İlaçları, Menisküs diz ekleminin ortasında bulunan kıkırdak parçasıdır. Sert bir yapıda olan bu kıkırdak oldukça elastik bir dokudur. Dizin iç kısmında ve dış kısmında olmak üzere 2 adet menisküs yer alır. Menisküsler diz bölgesindeki iki büyük kemiğin kesiştiği noktada yarım ay şeklindedir. Menisküs diz ekleminde 2 adet kemiğin arasında bulunur ve kıkırdaktan oluşmuş bir yapısı vardır. Menisküs dizde conta görevi görür. Dize gelen yüklerin taşınabilmesi için oldukça önemli bir role sahiptir. Menisküsler eklem kıkırdaklarının beslenmesine yardımcı olur. Ayrı en önemli özelliği diz üzerindeki yükün dağılmasını engelleyerek eklem kıkırdaklarının yüksek basınçtan korunmaktır. Vücudumuzda uyluk kemiği ile bacak kemiklerinin birlikte meydana getirdiği ekleme diz eklemi denir. Çok kuvvetli ve sağlam bağlardan yapılmış olmasına rağmen taşıdığı yükün fazlalığı ve uğradığı gerilimlerin çokluğu sebebiyle tehlikelerle karşı karşıya kalan bir eklemdir. Menisküs halk arasında genellikle sporcu hastalığı olarak bilinir. Fakat zorlama ve ani hareket sonucu her insanda görülebilir. Eklemler iç ve dış kapsül ile çevrilmiş ve çapraz ligament adı verilen bağlarla kuvvetlendirilmiştir. Diz tam olarak açıkken çapraz bağlar en gergin durumdadır. Önde patella adı verilen bağ ise dizin bükülme halindeyken gerilir. Diz ekleminde en çok zedelenen menisk adı verilen yarım ay şeklindeki iç ve dış kıkırdak disklerdir. Genellikle bu kıkırdak disklerin kapsülleri yırtılır ve dizi düz tutamayacak şekilde kenetler. Şişlik, diz hareketinin kısıtlanma ve şiddetli ağrı gibi belirtiler dizde menisküs başlangıcının habercisi olabilir. Ayrıca dizin içinden ses geliyorsa bu durum yırtılma olabilir. O nedenle dize alınan darbeler ağrılı sonuçlara neden oluyorsa mutlaka önemsenmelidir. Çünkü menisküste erken tanı çok önemlidir. Menisküs en kısa sürede tedavi edilmediği taktirde ilerleyen zamanlarda dizde kireçlenmeye sebep olur.

Menisküs İlaç Kullanımı 

Menisküs tedavisinde birkaç uygulama şekli bulunur. Menisküs bazı basit önlemler ile kontrol altına alınabilir. Fakat hastanın durumuna ve yaşadığı ağrıların şiddetine göre tedavi yöntemi değişkenlik gösterebilir. İlk müdahale olarak dinlendirme, bandaj, buz kompresi ve dizin yukarı doğru tutulması daha doğru olur. Tüm bu uygulamalardan sonra yaygın olarak menisküs ilaçları kullanılır. Bu ilaçlar tablet, şurup yada jel şeklinde olabilir. Menisküs ilaçlarının dozları kişiden kişiye farklılık gösterir. Doktorların genellikle önerdiği tablet şeklinde ilaçlardır. Örnek olarak Motrin, Advil ve Aleve ismindeki ilaçlar gösterilebilir. Bu ilaçlar bir bardak su ile ağızdan alınarak çiğnenmeden yutulur. Sabah akşam yemeklerde  sonra kullanıldığın menisküs ağrısını dindirdiği fark edilecektir. Tablet ilaçlar eczanelerde rahatlıkla bulunabilir. Ancak her ilaçta olduğu gibi bu ilaçlar da doktor kontrolünde alınmalıdır. İlaçları kullandıktan sonra yaklaşık olarak 20 - 25 dakika içerisinde etkisini gösterir. Tablet şeklindeki ilaçlardan sonra en sık kullanılan ilaçlar jellerdir. Bunun için Jointace yada Flexiseq isimli menisküs ilaçları kullanılabilir. Jeller doğrudan diz  üzerine uygulanabilir. Ağrılı bölgeye jel sürüldükten sonra bir kaç dakika dairesel hareketlerle ilacın cilde yedirilmesi gerekir. Menisküs ağrısı genellikle gece saatlerinde hastayı uykusundan uyandıracak kadar yoğun olduğu için gece yatmadan önce ilaç kullanılmasında fayda vardır. Jeller dizdeki ağrıyı dindirir ve hastanın rahatlamasını sağlar. Eğer ki menisküs ileri derecede ise tüm bu kullanılan ilaçlara rağmen dizde şişmeler ve ağrılar şiddetli bir şekilde devam edebilir. Böyle bir durumda uzman doktora danışmak gerekebilir.
]]>
Menisküs Ağrısı https://www.meniskus.gen.tr/meniskus-agrisi.html Fri, 23 Nov 2018 16:53:04 +0000 Menisküs Ağrısı, Umumiyetle  sporcu hastalığı olarak da  bilinen menisküs yırtıkları, dizlerimizi zorlamamız sonucunda ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Vücudun en sık yaralanan bölgelerden biri olan menisküsler Menisküs Ağrısı, Umumiyetle  sporcu hastalığı olarak da  bilinen menisküs yırtıkları, dizlerimizi zorlamamız sonucunda ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Vücudun en sık yaralanan bölgelerden biri olan menisküsler diz ekleminin ortasındaki kıkırdak parçalarındandır. Bu düz ve sert yapı lastiksi bir dokuya sahiptir. Eklem yüzeyini kaplayarak onu yastık misali destekler. Dizde 1 tane iç kısımda (iç menisküs) ve 1 tane de dış kısımda (dış menisküs) olmak üzere 2 tane menisküs bulunur.

Menisküsler, diz kısmındaki en büyük olan 2 kemiğin birleştikleri bölgede ‘C’ şeklinde var olan ince yastıkçıklardır. Diz içerisindeki yuvarlak olan uyluk kemiği ile diz içinde bulunan kaval kemiğinin uyumlu bir eklem oluşumu ve yükün taşınması, pek çok yöne dönüş hareketinin yapılabilmesi, uyluk kemiği ve kaval kemiği aralarındaki kuvvet dengesinin sağlanması gibi görevlere sahiptir.

Dizleriniz hafif olarak bükülü ve üstüne  yük bindirilmiş bir durumda iken vücudunuz kuvvetlice döndüğünde menisküs yırtıkları meydana gelebilir Özellikle de çok ileri yaşlarda dejenere yırtık ve yaralanmalar bu şekilde gerçekleşir.

Manisküs Ağrısı ve şişliği varsa dizi zorlamayın  

Diz içerisinden gelen sesler, kilitlenme ve takılma hissi menisküs yırtığının ilk belirtileri olabilir. Diz ekleminde ağrınız olabilir. Yırtığın bulunduğu menisküs bölgesine göre diz ekleminde hemen veya birkaç saat sonra şişlikler oluşabilir. Diziniz tam olarak bükülmeyebilir veya doğrultamayabilirsiniz.

Dizinizde bir kilitlenme olabilir ve bir noktada takılabilir.  Yırtığın olduğu menisküs çevresine göre diz ekleminde hemen veya birkaç saat sonra şişlikler oluşabilir. Dizdeki şişlik, hareket kısıtlılığı, belli bir açıdan sonra da şiddetli ağrı olması menisküs yırtığı belirtisidir.  

Menisküs yırtıklarının tedavisi ertelenmemeli

Menisküs tanısında erken teşhisin büyük önemi vardır. Kısa bir süre içinde doktora baş vurmak en doğru seçim olacaktır. Dize alınan küçük darbede gelen ağrıları çok önemsemek gerekir. Kıkırdağın uzun bir süre olarak yırtık kalması ve buna karşılık dizde herhangi bir tedavi görmemek, dizdeki kıkırdağin hasarına ve kireçlenmeye neden olabilir. Aynı zamanda, hastalığın çok iyi bilinmesi, gerekir. Tedavi aşamasında ise gerekli görüldüğü taktirde MR ve tanı amaçı ile artroskopi yapılabilir.

Geçmeyen ağrılarda cerrahi yöntem:

Menisküs ağrısı  tedavisinde çok önemli 4 uygulama mevcuttur. 

Bunlar:

 • Buz uygulama
 • Bandaj
 • Dinlenme
 • Dizin vücuttan biraz yukarıda tutulması 

Bütün bu tedavi seçenekleri ile birlikte, şiş ve ağrıyı gidermek için ağrı kesici ilaçlar önerilir. Fizik tedavi veya kas güçlendirici gibi egzersizlerden faydalanılabilir. Menisküs yırtıklarında  kanlanmasının yeteri kadar olmamasından dolayı özellikle dejenere olan yırtıklarda iyileşme pek olmaz. 

Menisküs ağrısının ısrarla devam etmesi durumlarda, cerrahi bir müdahale önerilir. Yırtığın bulunduğu ve  menisküsün alınması en bilinen yöntem olsa da, bu tür olan müdahaleler hastanın kireçlenme ve kıkırdak aşınması gibi sorunlarla karşı karşıya kalmasıyla sonuçlanabilir. Dejenere olmayan yırtıklarda ise menisküs yırtığı artroskopik olarak tamiri yapılabilir. Artroskopik olarak yapılan tamir işleminde yük verme zaman alabilir. 

Artroskopik menisküs yırtıkları eksizyonu sonrası hastalar ise 3-5 saat içinde yürüyebilir hatta 1 ay içerinde de spora başlayabilir. Hastada ağrı, takılmaları gibi yakınmalar için ise cerrahi müdahale gereklidir. Unutmayın ki menisküs kıkırdak dokunun  aşınmasını ve kireçlenmeyi önleyen primer olan dokulardan biridir. Genel görüşümüz genç hastalarda menisküs tamiri; ileri yaştaki hastalarda semptomlara yol açan kısmı menisküsün artroskopik alınmasıdır.

]]>
Menisküs Hastalığı https://www.meniskus.gen.tr/meniskus-hastaligi.html Sat, 24 Nov 2018 12:40:29 +0000 Menisküs Hastalığı, adını hemen herkes duymuştur ama bu hastalığın nasıl bir şey olduğunu bilen sayısı azdır. Menisküs hastalığının adı, hastalanan doku adından gelmektedir Ancak menisküs hastal Menisküs Hastalığı, adını hemen herkes duymuştur ama bu hastalığın nasıl bir şey olduğunu bilen sayısı azdır. Menisküs hastalığının adı, hastalanan doku adından gelmektedir Ancak menisküs hastalığına, menisküs yırtığı demek daha doğrudur. Dizde alt ve üst kemiğin arasında yer alan ve bir amortisör işlevi gören ince bağ dokularına menisküs denilir. Menisküs yırtılması, dizde ağrı ve şişliğe neden olur.

Menisküs Hastalığı Oluşumu: 

Spor yapmak sağlık için son derece gerekli bir aktivite olsa da yoğun sportif faaliyetler ve aşırı yüklenmeler çeşitli sıkıntılara, dahası bazen dönüşü olmayan hasarlara bile neden olabilir. Diz bağında yaralanma, oldukça çok sık rastlanan bir durumdur. Menisküs hastalığı, diğer adıyla menisküs yırtılması genç yaşlarda genellikle yoğun spor yapanlar sporcular ve ani hareket ve zorlanmalarda, çalışırken, sürekli diz çökenlerde ve 40 yaşın üzerindeki yaşlı sıradan insanlarda da zorlanma olmadan da sıklıkla görülmektedir. 

Menisküs yırtılmasında dizin açılmasını sağlayan patella tendonunun yırtılma riskine karşı da dikkatli olmalı. Çocuklar söz konusu olduğu zaman, daha fazla dikkat ve hassasiyet göstermek gerekir. Çocuklarda kemikler ve epifiz kıkırdak daha yumuşak ve hassastır. Aşırı yüklenme durumu, dizin ön kısmındaki yumuşak kıkırdak dokunun zedelenmesi ve değişik rahatsızlıklar oluşmasına sebep olabilir. Hatta menisküs yırtığı çok büyükse dizi kilitleyebilir. Kilitlenme, ayakta olunca dizde ağrı oluşması, şişme menisküs yırtıklarının belirtileri arasında sayılıyor. 

Menisküs Tedavisi:

Bazı menisküs yırtıkları dikilebilir ve tedavisi mümkün olabilir. Ancak bazı yırtılmalar, cerrahi bir müdahaleye gerek olmayacak kadar önemsiz olabilirken bazı yırtılmalar ise tekrar eski haline dönemeyecek durumda olabilir. Menisküste yırtığın olduğu bölgede kan damarları sıksa, tedavinin ardından hızlı bir iyileşme mümkündür. Ama kan damarları yoğun değilse, bir yerinden yırtılması bile iyileşme ihtimalini düşürmektedir. Maalesef menisküs yırtılmaların %80 civarı bu şekilde olmaktadır. Menisküs hastalığı ya da yırtıkları 4 evrede incelenir. Birinci ve 2. evre normal ve fazla tehlikesi olmayan, 3. ve 4. evrenin ise cerrahi operasyon gerektiren tehlikeli bir evredir.
]]>
Menisküs Artroskopi https://www.meniskus.gen.tr/meniskus-artroskopi.html Sun, 25 Nov 2018 08:35:24 +0000 Menisküs artroskopi, menisküs zedelenmesinin tedavi sürecinde kullanılan tanı yöntemlerinden biridir. Bildiğiniz gibi menisküs zedelenmesi çok da uzak olduğumuz bir durum değildir. Yaşamasak bile televizyondan futbolcular ile ilgil Menisküs artroskopi, menisküs zedelenmesinin tedavi sürecinde kullanılan tanı yöntemlerinden biridir. Bildiğiniz gibi menisküs zedelenmesi çok da uzak olduğumuz bir durum değildir. Yaşamasak bile televizyondan futbolcular ile ilgili menisküs sakatlanması haberleri duymuşsunuzdur. Bizlerde dizimizle ilgili yanlış bir hareket yaptığımızda yada bu bölgeye bir darbe aldığımızda sakatlanma ihtimalimiz yüksek. Menisküs diz bölgesi ile ilgili bir rahatsızlıktır. Şimdi isterseniz kısaca menisküsün ne olduğuna ve artroskopi yönteminin nasıl uygulandığına bakalım.

Menisküs artroskopi nasıl yapılır

Her iki dizde iç ve dışta olmak üzere iki adet bulunan bir yapıdır. Dizi baskılara karşı koruyan bu yapı dize gelen yükün eşit olarak yayılmasını sağlar. Bu bölgede meydana gelen hasara da menisküs zedelenmesi denmektedir. Menisküs zedelenmesi küçük ise 2-3 günlük bir periyotta yavaş yavaş şişlik görülmektedir. Yürüyüşü çok fazla etkilemez. Büyük bir yırtılma var ise diz hemen şişme gösterir ve yırtılan menisküs eklem boşluğuna girerek kitlenme yapabilir. Yırtık ile beraber diz bağlarında da hasar olmuş olabilir. Bu ağrılarda yürümek imkansızdır. Menisküs zedelenmesinin tedavisi için yırtığın belirtiler dışında somut kanıtlarına da ihtiyaç vardır. Bunun için kullanılan Mr yöntemi çok fazla bilgi vermemektedir. Ancak menisküs için artroskopi yöntemi uygulanırsa tanı koymak daha kolay olacaktır. Artroskopi, 1 cm'lik kesilerden omuz veya diz ekleminde ve çevre dokularında oluşan hasarı bir kamera yardımıyla görüntülemeye yarayan yöntemdir. Bu şekilde menisküste oluşan tahribatın boyutu ve diğer dokularda da hasar olup olmadığı rahatça görülmektedir. 

Menisküs artroskopi uygulanırken steril bir ortam sağlanır ve anestezi uygulanır. Tanı amaçlı olduğu için anestezi lokal olmaktadır. Tedavi aşamasında olursa genel anestezide uygulanabilir. Görüntü alındığında yaklaşık 4-5 kez büyütülerek ekrana yansıtılır. Artroskopi yöntemi açık cerrahi operasyonlarda ulaşılamayan bölgeleri görüntüleyebildiği için başarılı bir yöntemdir. Artroskopi rahatsızlığın şiddetine göre 20 dk ve 1 saat arasında sürmektedir. Menisküs artroskopi ameliyatı sonrası dizde hareket kısıtlılığı olma ihtimali çok azdır. Normal ameliyatlarda hastanın iş hayatına dönmesi 1-2 ay iken, artroskopi ile bu süre 1 haftaya düşmektedir. Klasik operasyonlarda yaklaşık 2 hafta koltuk değneği kullanmak zorundadır. Bu yöntemde ise koltuk değneksiz ayağa kalkılabilir. Kesik yeri küçük olduğu için iyileşme daha hızlı olmaktadır. Buda enfeksiyon riskini azaltmaktadır. Hastanın hastanede yatma süresi çok kısadır. Şimdiden geçmiş olsun. Sağlıkla kalın.
]]>
Dış Menisküs Yırtığı https://www.meniskus.gen.tr/dis-meniskus-yirtigi.html Sun, 25 Nov 2018 15:17:39 +0000 Dış menisküs yırtığı, Dizde bulunan Eklemdeki Menisküslerin yırtılması iki şekilde meydana gelir. Günümüzde spor aktiviteler ile ilgilenen ve fiziksel formamaçlı egzersizler çok fazla rağbet gördüğünden diz yaralanmalar Dış menisküs yırtığı, Dizde bulunan Eklemdeki Menisküslerin yırtılması iki şekilde meydana gelir. Günümüzde spor aktiviteler ile ilgilenen ve fiziksel formamaçlı egzersizler çok fazla rağbet gördüğünden diz yaralanmalarında artış olmaktadır. Her yaştan insanda görülebilen bir hastalık haline gelen menisküs rahatsızlığının sabitleyici bir yaşı yoktur. insan vücudunda diz eklemi  en büyük eklemdir. bu diz eklemi üç kemikten meydana gelir. Bunlar yukarıda uyluk kırığı aşağıda bacak  kemiği ve öndeki parça diz kapağı  kemiğidir. Diz eklemleri  ekstansiyona ve fleksiyon  izin veren menteşe tipi bir eklem olmasına rağmen, hareketler sırasında rotator eklem fonksiyonu da gösterir. Burada bulunan eklem yüzleri birbirlerine çok uygun olmadığından dolayı, bu eklemler yardımcı dokular ile güçlendirilmiştir. Bunlar diz eklemi bağları yani Ligamentler ve çukur şeklindeki kıkırdaklar yani Menisküsler'dir. 

Menisküsün bulunduğu diz eklemin Anatomisi;

Her dizde dış ve iç olmak üzere iki adet menisküs vardır. Bu Menisküsler yarım ay şeklinde, periferik kısımlarının koveks ve kalın içe doğru incelerek seyreden üçgen biçimindedir.  Menisküsler, kompresyona direnç gösterecek biçimde  sıkı örgü şeklinde kollajen lifleri bulunan ve elastikiyeti olan, önemli görevleri üstlenmiş yapılardır. Menisküsler yükün daha geniş bir alana dağılmasını ve eklem kıkırdaklarının yüksek basınçtan zarar görmeden korunmasını sağlar. Menisküs yırtıkları her yaştan insanda görülebilmektedir. Ancak bu yırtıkların oluş mekanizmaları herkeste farklıdır. Genç insanlarda oluşan menisküs yırtıkları doku yapısı daha sağlam olduğundan ciddi travmalar sonucunda yırtılırlar. İleri yaşlarda menisküs dejenerasyondan dolayı yani uzun süre kullanmanın vermiş olduğu yıpranmadan dolayı zayıflar ve çok basit diz hareketlerinde bile yırtılabilir. Dış menisküs çok hareketli olduğundan daha az yırtıklar oluşan bir menisküstür. Menisküsde damarlı kısım perifer de olduğu için iyileşme ancak bu bölgede olur. Bu nedenle son yıllarda artroskopik cerrahinin gelişmesiyle periferik menisküs yırtıklarının onarımında başvurulan yöntemlerden biri olmuştur. 

Klinik Bulgu Ve Belirtileri:

Menisküs yırtıklarının büyük çoğunluğunda hastalarda şişlik, ağrı ve kitlenme gibi üç ana belirti vardır. Ağrı en önemli belirtidir ve sıklıkla yırtık olan menisküs tarafında ve eklem hizasında olur. Çömelirken ve Merdiven çıkıp inerken ağrı artar ve kitlenme yırtık olan menisküs parçasının eklem aralıklarına sıkışması ile olur ve bu durumda bükülen diz uzun süre açılmaz ve kitlenir. Menisküs yırtığı olan dizde sıklıkla sıvı birikmesi de olur. Hasta bu durumu dizinde dolgunluk ve şişme hissi olarak algılayabilir. Duyarlılık eklem aralığı boyunca bulunabilir ve menisküste periferik yapışma yerlerindeki zorlanma ve yırtılma gösterir. 

Dış menisküs yırtığının tanısı ve Tedavisi

Tanıya fizik muayene, anamnez, menisküse yönelik özel testler, radyo-diagnostik yöntemler ve artroskopiyle ulaşılır. Hastanın hikayesi yaralanmanın oluş şekli ve zamanı, şikayetleri, travmanın şiddeti, muayene bulguları ve özel testler ile menisküs yırtığından şüphelenilebilir. Düz röntgen grafiklerinde menisküs yırtıkları görülmemektedir. Ancak dizde yaşanan başka anormallikleri görme açısından çekilmesi önerilir. 
Dış menisküs yırtıkların da en iyi tanı aracı manyetik rezonanstır. Menisküs yırtıklarını yüzde doksan beş civarında gösterir. Bu arada bu yöntem ile diğer eklem yapıları da görülebilmektedir. Eğer bunlarla tanı konulamaz ise artroskopi yöntemi ile dizin içerisine bakılarak tanı kesin olarak konulabilir.  

Konservatif tedavi: Akut bir diz travmasını takiben, dizde  patoloji tanısı konulana kadar geçe sürede uygulnacak ilk tedavi konservatif tedavi olmalıdır. Öncelikle eklemin yükten arındırılarak, istirahata alınması gerekir. Semptomik tedavide ise  medikal olarak analjezik ve anti enflamatuvar  il]]> Çapraz Bağ Ve Menisküs Ameliyatı https://www.meniskus.gen.tr/capraz-bag-ve-meniskus-ameliyati.html Sun, 25 Nov 2018 21:37:31 +0000 Çapraz Bağ Ve Menisküs Ameliyatı, Çapraz bağlar ön ve arka çapraz bağlar olarak ikiye ayrılır. Ön çapraz bağlar arka çapraz bağlara göre daha çabuk yaralanma riski taşıdığı için sıklıkla sorunlar burada görülür. Çapraz Bağ Ve Menisküs Ameliyatı, Çapraz bağlar ön ve arka çapraz bağlar olarak ikiye ayrılır. Ön çapraz bağlar arka çapraz bağlara göre daha çabuk yaralanma riski taşıdığı için sıklıkla sorunlar burada görülür.  sıklıkla Diz yapısının normal işlev görebilmesi için bu bağlar oldukça önemlidir. Diz yapısını meydana getiren uyluk ve bacak kemikleri arasına yerleşmiş olana da menisküs adı verilir. 

Burada en çok zedelenen menisk denilen yarım ay şeklindeki iç ve dış kıkırdak disklerdir. Genellikle bu kıkırdak disklerinin kapsülleri yırtılır ve eklemi düz tutulamayacak şe­kilde kenetlenir. Menisküs dizde conta görevi görür. Diz ekleminde iki kemiğin arasında kıkırdaktan oluşmuş bir yapısı vardır. Her dizde 2 adet menisküs bulunur. Menisküs ve çapraz bağlar birlikte hareket ederek dizdeki yüklerin taşınabilmesi için son derece önemli bir rol oynar. Eklem yüzeyinin oyuntusunu artırmada ve eklem sıvısının eklem içi dolaşımına çok büyük katkıları bulunur. Halk arasında çapraz bağ ve menis­küs hastalığı yük altında kalan di­zin bükülmesi sonucu oluşan disk yırtılması olarak bilinir. Özellikle sporcular arasında sık karşılaşılan ve neredeyse 4 haftadan daha uzun süre spordan uzaklaştıran yaralanmalar arasında ilk sırada gelir. Çapraz bağlarda oluşan yaralanmalarını menisküs yaralanmaları takip eder. Ayağın yere basarken bedenle birlikte dizin bir yöne dönmesi de en fazla karşılaşılan yaralanma şekillerinden bir tanesidir. Ağrı, şişlik ve dizdeki hareketin kısıtlanması gibi belirtileri vardır. 

Çapraz Bağ Ve Menisküs Ameliyatı ve Sonrası

Çapraz bağ ve menis­küs hastalığında en geçerli tedavi yöntemi cerrahi operasyondur. Fakat her hastaya cerrahi müdahale önerilmemektedir. Cerrahi müdahale cerrahın onayına ve hastanın durumuna göre verilir. Tedavi için istirahat, anestezi altında eklemin yerine getirilmesi ve baskı bandajı hastaya yardımcı olur. Eğer ki yırtık fazla ve kendini sürekli tekrar ediyorsa o zaman ameliyat gerekebilir. Çapraz bağ ve menis­küs ameliyatı diz eklemini açmadan uygulanabilir. Hastalara genellikle genel anestezi yada local anestezi uygulanarak yapılır. Kopmuş olan bağın yerine dizin etrafından alınan tendonlar yerleştirilerek ameliyat gerçekleştirilir.  Bu işlemler dizde yalnızca 2 adet yarım santimlik delikler açılarak yapılır. Açılan küçük deliklerden içeriye cerrahi aletler sokulur. Kullanılan cerrahi aletlerin içinde küçük bir kamera sistemi yer alır. Bu sayede müdahale edilen yer net bir şekilde televizyon ekranından takip edilir.  Gerekli işlem bittikten sonra eklem içine dolan sıvının dışarıya boşaltılması için dize dren yerleştirilir. Bu drenler genellikle hastanın ikinci pansuman zamanında yerinden çıkarılır. Çapraz bağ ve menis­küs ameliyatı yaklaşık olarak 45 dakika kadar sürer. Bu operasyon esnasında diz içerisinde daha farklı sorunlar var ise operasyonda bu yaralanmalara da müdahale edilmektedir. Hastanın durumu değerlendirildikten sonra aynı gün içinde hastaneden taburcu edilebilir yada 2-3 gün hastanede yatabilir. Hasta eğer ki ayağa kalkıp değnekler yardımıyla yürüyebiliyorsa rahatlıkla hastaneden çıkışı yapılabilir. Ameliyat sonrası bandajlı olan bölgedeki şişliğin hafifletilmesi için soğuk kompres uygulanabilir. Hasta hangi dizinden ameliyat olmuşsa ameliyat sonrasında müdahale edilen dizi yaklaşık olarak 2 hafta kadar hareketsiz tutulmalıdır. Özellikle ameliyat sonrası fizik tedavi dönemi  iyileşme süreci açısından oldukça önemlidir. Dizlerin kendi hareket kapasitesine dönmesi için fizik tedavi mutlaka gereklidir. Bazı hastalarda diz tamamen iyileşse bile bütün hareketlerini %100 kapasitede yapma özelliğini yitirebilir. O nedenle çapraz bağ ve menis­küs ameliyatı olan her hasta için ayrı bir fizik tedavi programı hazırlanır. Fizik tedavi uzman doktor kontrolünde ve dizin kademeli olarak hareketine göre ilerler. Çapraz bağ ve menisküs ameliyatından sonra hastaya uygulanacak olan fizik tedavi genellikle 3 aşamalı olarak uygulanır.  Birinci aşamada hastaların kendi vücut dengelerini]]> Menisküs Zedelenmesi https://www.meniskus.gen.tr/meniskus-zedelenmesi.html Mon, 26 Nov 2018 13:10:23 +0000 Menüsküs zedelenmesi, günümüzde genç yaşlı birçok kişide görülebilmektedir. Yaşam şekillerinin değişmesi dolayısı ile insanlar artık az egzersiz yapmakta ve yanlış beslenmektedirler. Menisküs zedelenmesi daha çok Menüsküs zedelenmesi, günümüzde genç yaşlı birçok kişide görülebilmektedir. Yaşam şekillerinin değişmesi dolayısı ile insanlar artık az egzersiz yapmakta ve yanlış beslenmektedirler. Menisküs zedelenmesi daha çok futbol camiasından duymakta olduğumuz bir rahatsızlıktır. Dizindeki meniküs nedeniyle aylarca sahalardan uzak kalan futbolcu haberleri artık kafamızda iyice yer etmiştir. Ancak yüzde olarak baktığımızda daha çok bu tür sporlarda oranın yüksek olmasına karşın yinede toplumun büyük bölümünde görülebilmektedir. Örneğin bacak antrenmanı yapan bir vücut geliştirmeci, fazla ağırlık altına girdiğinde menisküs zedelenme riskini yükseltmektedir. Menisküs zedelenmesi hangi bölgede olmakta ve nasıl tedavi edilmekte Birde bunlara bakalım.


Menisküs zedelenmesi Tanı

Fizik muayene, menisküs zedelenmelerine özel olarak yapılan testler, radyo-diagnostik yöntemler, hastanın zedelenme ile ilgili hikayesi, oluş şekli, zamanı ve muayene bulguları ile meniküs zedelenmesinden şüphe edilir. Sıradan röntgen grafilerinde menisküs zedelenmesi görülmez. En sağlam görüntüleme aracı olan Mr, zedelenmeyi %80-90 oranında göstermektedir. Eğer bu yöntemde işe yaramaz ise artroskopi ile dizin içine bakılarak kesin tanı konulabilmektedir. Bu yöntem tüm dünyada büyük eklem yaralanmalarının tanı ve tedavilerini kolaylaştırmak için sıkça kullanılan bir yöntemdir. Hastaya zararı olmayan minor cerrahi bir operasyondur. Artroskopi teknik olarak çok küçük ameliyat kesikleri yardımıyla eklem içerisine konulan kurşun kalemden daha ince aletler ve fiber optik kamera yardımı ile monitör ekranından eklem içinin tam olarak görüntülenmesi esasına dayanmaktadır. 

Menisküs zedelenmesi tedavi

Akut belirtilerin azalmasını takiben diz eklemi dikkatlice muayene edilir ve bulgulara göre tedavisinin rotası çizilir. İlk tedavi menisküs zedelenmesinin şiddetine göre ortalama 10-20 gün sürmektedir. Bu süre sonunda dize yük verilir. Dizde lokalize palpasyon ağrısı devam ediyor ancak bağ sistemi sağlam görünüyorsa, kitlenme ve hidroartroz yoksa konservatif tedaviye aynı şekilde devam edilir. Bu sürede dize elastik bandaj veya dizlik sarılmaktadır. Hastanın sportif faaliyetlerine ara vermesi gerekmektedir. Hastaya tedaviye yönelik egzersizler verilerek takipte tutulur. Tedavinin bitiş süresi zedelenmenin şiddetine, bıraktığı tahribata ve hastanın tedavi süresince dizini koruma şekline göre değişebilmektedir. Şimdiden geçmiş olsun.
]]> Bacakta Menisküs Yırtılması https://www.meniskus.gen.tr/bacakta-meniskus-yirtilmasi.html Tue, 27 Nov 2018 04:07:04 +0000 Bacakta menisküs yırtılması, günümüzde özellikle sporla uğraşan insanların çok sık karşılaştığı bir durumdur. İnsanlarda meydana gelen menisküs yırtıkları, direk olarak bacak bölgesinde görüldüğü için birçok ki Bacakta menisküs yırtılması, günümüzde özellikle sporla uğraşan insanların çok sık karşılaştığı bir durumdur. İnsanlarda meydana gelen menisküs yırtıkları, direk olarak bacak bölgesinde görüldüğü için birçok kişi bu rahatsızlığı bir diğer insan söylediği zaman söylediği kişi menisküs yırtığının bacakta meydana geldiğini anlayabilmektedir. İnsanlarda eklemlerin güçlenmesini ve insanlarda eklemin sağlıklı bir şekilde kullanılmasını sağlayan menisküs bağları, bacak eklemlerinde çok yoğun bir şekilde bulunur. Bu nedenle bacaklarda meydana gelen orta şiddetli zorlanmalarda menisküsler de etkilenerek zarar görür. Özellikle ani yapılan hareketlerde menisküs yırtıkları ciddi bir şekilde kişide zararların ortaya çıkmasına neden olur. Bacakta menisküs yırtılması, son derece yaygın bir şekilde görüldüğü için bu şikayetle doktora giden hasta sayısı da çok fazladır. Menisküslerde meydana gelen rahatsızlıklar, uzun tedavi edilse bile uzun süreler boyunca iyileşme dönemi geçirmektedir. Çünkü bu yapılar, oldukça yavaş bir şekilde iyileşme göstermektedir. Bu nedenle meydana gelen bacakta menisküs yırtılması, uzun süreler boyunca etkisini üzerinizde gösterebilir. Günümüzde spor faaliyetleriyle uğraşan insanlarda ve fiziksel olarak form hedefleyen insanlarda bu sorun çok karşılaşılır. Özellikle yaşı ilerlemiş olan insanlarda bu durum çok daha fazla görülmektedir. Üç kemikten oluşan diz ekleminde öndeki diz kapağı bölgesinde ve bu eklemin arka kısımlarında menisküsler bulunur. Yani bacakta meydana gelen menisküs yırtılması sorunlarının arka kısımlarda mı yoksa ön kısımlarda mı olduğu önem taşımaktadır. 

Bacakta menisküs yırtılması ne gibi belirtilere neden olur
 • Bu sorunun ortaya çıkmasıyla birlikte insanlarda meydana gelen en büyük belirti ve beraberinde şikayet ağrı sorunudur. Bacakta menisküs yırtılması durumunda çok şiddetli bir şekilde ağrı ortaya çıkar. Ortaya çıkan ağrılar direk olarak insanlarda günlük hayatı etkiler. 
 • Bacakta menisküs yırtılması sorunu olan insanlarda ortaya çıkan bir diğer belirti ise bacakta sık sık karşılaşılan kitlenme sorunlarıdır. Aniden meydana gelerek sorun haline gelen kitlenme problemleri, direk olarak insanlarda günlük işlerin aksamasına ve küçükte olsa tereddütlerin yaşanmasına neden olacaktır. Bu nedenle bu belirti de dikkate alınmaktadır. 
 • Bu rahtasızlığın ortaya çıkmasından çok kısa bir süre sonra bacakta şişlikler oluşmaya başlayacaktır. Oluşan şişlikler oldukça sert olabilir. Bu durumlarda bol bol buz uygulaması sizler için faydalı olacaktır. 
 • Bacakta menisküs yırtılması olan insanlarda bu bölgelerde meydana gelen sıvı birikmesi de son derece olağan bir durumdur. Oluşan sıvı birikmesi yani ödem sorunları, belli bir zaman sonra tehlikeli bir hale gelebileceği için bu belirtiye önlem alınmalıdır.
Tanı ve tedavi
Bacakta menisküs yırtılması sorunu olan insanlarda bu rahatsızlığın tam olarak tanısının konulabilmesi için öncelikle gerekli olan testler yapılmalıdır. Bu testler öncesinde doktorunuz bacak bölgenizde fiziki muayeneler yaparak meydana gelen belirtilere göz atacaktır. Daha sonra ise menisküse yönelik olan testlere sizleri tabii tutarak hikayenizi ve şikayetleriniz dinleyecektir. Doktora anlattığınız hikayeyle birlikte açıklanan film sonuçları ve diğer testler direk olarak bacakta menisküs yırtılması sorununu ortaya çıkaracaktır. 
Bu hastalığın tedavisinde ise daha çak hastanın bol bol istirahat etmesi sağlanır. Bu istirahatle birlikte hastada ilaç tedavisi başlatılır. Belli bir süre yapılan ilaç tedavileri herhangi bir fayda sağlamazsa cerrahi müdahaleler yapılarak bu sorun çözülür. 
]]>
İç Menisküs Yırtığı https://www.meniskus.gen.tr/ic-meniskus-yirtigi.html Tue, 27 Nov 2018 11:16:25 +0000 İç Menisküs Yırtığı, genellikle sporcu hastalığı olarak bilinen ve dizin zorlanması sonucu görülen bir sağlık sorunudur.  Vücutta en çok yaralanma görülen bölgelerden biri de menisküslerdir. Diz eklemin İç Menisküs Yırtığı, genellikle sporcu hastalığı olarak bilinen ve dizin zorlanması sonucu görülen bir sağlık sorunudur.  
Vücutta en çok yaralanma görülen bölgelerden biri de menisküslerdir. Diz ekleminin ortasındaki kıkırdak parçaya menisküs adı verilir. Buradaki kıkırdak yapı düz,sert ve lastiksi bir dokudur. Eklemin tüm yüzeyini kaplar ve onu aynı bir yastık gibi destekler. her dizde bir adet iç menisküs ve bir adet de dış menisküs olmak üzere toplamda iki adet menisküs yer alır.

Dizde en büyük iki kemiğin kesiştiği noktada ‘C’ şeklinde yer alan menisküsler, ince yastıkçıklardır. Yuvarlak uyluk kemiği ve düz şekilli kaval kemiğinin uyumlu hareket eden bir eklem oluşturması, çoğu yöne dönme hareketini yapabilmesi, yükün taşınması, kaval kemiği ve uyluk kemiği arasında güç dengesi sağlanması gibi görevleri vardır.

İç Menisküs Yırtığı Oluşumu ve Tanısı

Dizlerin hafif bükülü pozisyonda ve üzerine yük binmiş haldeyken vücudun kuvvetlice dönmesi durumunda iç menisküs yırtığı oluşabilir. Özellikle ileri yaşlarda dejenere yırtık adı verilen yaralanma bu şekilde meydana gelir.

Dizin içinden gelen sesler, kilitlenme ve takılma hissi yırtığın ilk belirtileridir. Ardından ağrı görülür. Eklemin iç kısmında hemen ya da birkaç saat içinde şişlik oluşabilir. Diz tam olarak bükülmeyebilir ya da doğrulmayabilir. Dizin kilitlenmesi veya bir noktada takılması da söz konusu olabilir. 

İç menisküs tanısında erken teşhis önemlidir. En kısa sürede bir hekime görünmek gerektiği gibi dize alınan küçük darbelerden sonra gelen ağrılar da önemsenmelidir. Kıkırdağın yırtık kalması ve herhangi bir tedavi uygulanmaması sonucu dizde kıkırdak hasarı ve kireçlenme meydana gelebilir. Tedavi aşamasında tanı amaçlı artroskopi ve MR istenebilir.

Tedavi

İç Menisküs tedavisinde 4 uygulama önemlidir. Bunlar; 
 • Buz uygulama
 • Dinlenme
 • Dizin vücuttan yukarıda tutulması
 • Bandaj 
Bu tedavi uygulamalarıyla birlikte, şişliği ve ağrıyı gidermeye yönelik ağrı kesici ilaçlar uygulanır. Kas güçlendirici egzersizler ve fizik tedaviden faydalanılabilir. Menisküs dokusunda kanlanmanın yeterli olmaması sebebiyle özellikle dejenere yırtıklarda iyileşme görülmez. Özellikle ağrının devam ettiği vakalarda, cerrahi müdahale önerilir. Yırtık olan iç menisküsün alınması en bilinen yöntemdir, ancak bu müdahaleler hastanın kıkırdak aşınması ve kireçlenme sorunlarıyla karşılaşmasıyla sonuçlanır. Dejenere olmayan iç menisküs yırtığı artroskopik olarak tamir edilebilir. 

Artroskopik menisküs yırtığı eksizyonu akabinde hastalar 3-5 saat içinde yürüyebilir ve 1 ay içerisinde spor yapabilir. Hastada ağrı, takılma gibi şikayetler için cerrahi müdahale gerekir. Genel görüş olarak tavsiye edilen tedavi, genç hastalarda iç menisküs yırtığı tamiri, yaşı ilerlemiş hastalarda ise semptomlara yol açan kısmın menisküsün artroskopik yöntemle alınmasıdır.
]]>
Menisküs Şişliği https://www.meniskus.gen.tr/meniskus-sisligi.html Tue, 27 Nov 2018 22:31:21 +0000 Menisküs şişliği, dizlerdeki disklerin zedelenmesi, ters hareket etmesi ya da yırtılması sonucu meydana gelen bir belirti olarak ifade edilir. Menisküs şişliği rahatsızlığın derecesine göre değişkenlik göstermek Menisküs şişliği, dizlerdeki disklerin zedelenmesi, ters hareket etmesi ya da yırtılması sonucu meydana gelen bir belirti olarak ifade edilir. Menisküs şişliği rahatsızlığın derecesine göre değişkenlik göstermektedir.  Menisküs, asıl anlamda dizlerin yaslanmasını sağlayan ve hareket kabiliyetini kolaylaştıran iki kısımlı lastik dokulu bir disk tabakasıdır. Bu tabakalar sayesinde diz sabit kalır ve vücudun ağırlığı dengelenir. Bu sayede de ağırlık eşit olarak yayılarak rahat ve dengeli hareket kabiliyeti sağlanır. Menisküs şişliği de bu disk tabakalarında meydana gelebilecek herhangi bir yırtık sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu yırtığa da genellikle ani diz dönmeleri, ters bükülmeler ve burkulmalar neden olabilmektedir. Bu durum sporcularda daha sık görülen bir rahatsızlık olarak ifade edilir. Menisküs şişliği dizdeki hasarın boyutuna ve yırtığa göre değişkenlik göstermektedir. Eğer çok ileri düzeyde bir yırtık mevcutsa bu dizin kilitlenmesine neden olabilecek bir menisküs şişliğini de beraberinde getirir. 

Menisküs Şişliği Nedenleri ve Tanılanması

Menisküs şişliği ve yırtığı belirtilerine göre üç grupta incelenmektedir. Birinci grup küçük yırtıklar ve hafif şişlikler olarak ifade edilir. Bu tür rahatsızlıklarda her ne kadar yırtık çok fazla olmasa da yürümeyi az da olsa aksatacak ağrılar meydana gelebilmektedir. Bu ağrılar otururken veya çömelirken daha çok hissedilebilir. Bu tür bir rahatsızlıkta 2-3 hafta içerisinde iyileşme görüldüğü saptanmıştır. Ancak belirli ağrıların da kalıcı olabileceği belirtilmektedir. Özellikle oturup kalkarken dize binen ağırlıklarla birlikte bu daha yoğun hissedilmektedir. İkinci grup ise orta derece yırtık ve menisküs şişliği olarak adlandırılır. Bu rahatsızlıkta birinci gruba benzer etkiler ortaya çıkmaktadır. Ancak basit gündelik hareketlerde dahi yoğun ağrılar hissetmek mümkündür. Bu derecedeki bir rahatsızlıkta yırtığın oluştuğu bölgede kısa sürede şişlik meydana gelmektedir. Bu şişlikle birlikte de dizin hareket özelliği de kısıtlanmış olur. Orta dereceli gruptaki rahatsızlıklar bazen kendiliğinden ortadan kaybolur. Ancak ağrılar kalıcı olmaktadır. Ani bir zorlamada kendisini tekrar göstermektedir. Bu nedenle tıbbi müdahale uygulanması gerekmektedir. Eğer ihmal edilirse ilerleyen süreçte kalıcı hasarlar ortaya çıkabilir. Üçüncü grup ise daha derin ve büyük yırtıklar olarak ifade edilir. Bu tür yırtıklarda vücut anında tepki verir ve yırtığın olduğu kısımda sert bir menisküs şişliği meydana gelir. Bu şişlik sürekli olarak artarak devam eder ve hastaya rahatsızlık verir. Şişmeyle birlikte menisküs parçaları eklemlerin arasına girerek daha ileri düzeyde sorunlara neden olabilmektedir. 

Menisküs Şişliği Tedavisi

Tüm bu dereceler bakıldığında menisküs şişliği hemen tanılanması ve tedavi edilmesi gereken bir fiziksel rahatsızlık olarak görülmektedir. Tanılama aşamasında önce fiziksel muayene, ardından da MR filmi ile kesin muayene ve tanı yapılır. Sorun tespit edildikten sonra yırtığın derecesine iki farklı tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Birincisi ameliyatsız istirahatlı tedavi yöntemidir. Yırtığın tespiti sonrası olduğu bölgeye soğuk kompres tedavisi uygulanır. İkinci yöntem ise ameliyatlı yöntemdir. Bu uygulama daha çok ileri düzeydeki rahatsızlıklar için yapılmaktadır. İlk ameliyat menisektomi denilen menisküsün birazının ya da tamamının alınması işlemidir. Diğeri ise menisküs onarımı olarak bilinen yırtığın dikilmesi işlemidir. Bu ameliyat işlemi artroskopik yöntemle küçük bir kesi içerisinden dize girilerek yapılmaktadır. Ancak önemli olan ameliyat sonrası yaşamdır. Ameliyattan sonra hastanın bir ay kadar koltuk değneği kullanarak hareket etmesi ameliyatlı olan dizi zorlamaması gerekmektedir. Bu süre sona erdiğinde de rehabilitasyon süreciyle birlikte hasta tekrar sağlıklı bir şekilde günlük yaşantısına devam edebilmektedir. 
]]>
Ameliyatsız Menisküs Tedavisi https://www.meniskus.gen.tr/ameliyatsiz-meniskus-tedavisi.html Wed, 28 Nov 2018 12:44:29 +0000 Ameliyatsız menisküs tedavisi, Günümüzde hemen hemen bir çok kişide rastlanan menisküs hastalığının tedavisi ameliyat olmadan mümkün olmaya başlamıştır. İlerleyen yaşa, kiloya, yapılan ters hareketlere bağlı olarak orta Ameliyatsız menisküs tedavisi, Günümüzde hemen hemen bir çok kişide rastlanan menisküs hastalığının tedavisi ameliyat olmadan mümkün olmaya başlamıştır. İlerleyen yaşa, kiloya, yapılan ters hareketlere bağlı olarak ortaya çıkan menisküs yırtılmaları çok fazla ağrıya neden olarak hayatı olumsuz yönde etkilemektedir. İki tıp yırtık vardır spora bağlı olarak yaşanan tramvatik yırtıklar diğeri de yaşa ve kiloya bağlı olan yırtıklar olarak adlandırılır. Menisküsler, dizlerdeki eklemlerin arasında bulunan küçük hilal şeklinde kıkırdak parçalarıdır. Görevi kemiklerin birbirlerini sürtünmesini engelleyerek, eklemlere gelen yükleri azaltır. Genç yaşlar da esnek ve yumuşak olan menisküsler, ilerleyen yaşlarda yıpranmaya başlar ve buda çeşitli ağrıların oluşmasına neden olmaktadır. Sürekli aynı yerde hissedilen ağrı olarak kendini göstermeye başlar. daha sonra şişlik, kilitlenme, hareketler de kısıtlanma gibi belirtiler de ortaya çıkmaktadır. genelde ameliyat ile tedavi edilen bu rahatsızlık günümüzde eğer çok ilerlememiş ise egzersizlerle tedavi edilmesi de mümkün hale gelmiştir. Egzersizlerin yanı sıra ağrı kesici, çeşitli merhemler lede hastalığın iyileşmesine destek verilir. Bu tarz yırtıklar da yapılması gereken ilk aşama her zaman buzla tedavi olmalıdır. Soğuk yapılan uygulamalar dizlerdeki şişliği ve ağrıyı azaltarak ağrı şikayetlerinin azalmasını sağlar. Ayrıca dizin dinlendirilmesi ve hareketsiz bırakılması gerekir. 

Ameliyatsız menisküs tedavisinde yapılması gerekenler
 • Kısa yürüyüşler
 • Yüzme, bisiklete binmek gibi çok zorlamadan kas güçlendirici hareketler yapılması
 • Bol su içmek
 • Şeker ve karbonhidrat dan dan uzak durmak
 • Vitamin ve protein ağırlıklı beslenmek
 • Aşırı kilodan uzak durmak
 • Fizik tedavi destekleri
Bütün insanlar menisküs rahatsızlığına yakalanabilir. Menisküs sadece sporcu hastalığı değildir sadece sporcu olan kişilerde risk oranı diğer insanlara göre daha fazladır. 45 yaş üzeri kişiler de yapılan araştırmalar da belirli bir gruba ameliyat yapılmış bir kısmına da egzersiz ile tedavi verilmiştir. 3 yıl sonra sonuca bakıldığında iki tarafta da sonucun aynı olduğu görülmüştür. Bundan da anlaşılıyor ki egzersiz ile bu rahatsızlığı ameliyat olmuş gibi kısmen tedavi edilmesi mümkündür. Fakat yırtılma çok fazla ilerlemiş ise bu hastalar için yapılabilecek çok fazla bir tedavi yöntemi yoktur. Ameliyat olmuş olsa bile kısmen tedavi mümkündür. Bu durum da da en iyisi hastanın kilosuna dikkat edip, gerekli egzersizleri yapması gerekir. Hasta fırsat buldukça ayağını uzatarak dinlendirmesi gerekir. Uzun yürüyüş yapmak ise menisküse zarar verebilir uzun yürüyüşler dizlere basınç uygulayacağı için bazen zararlı olabilir. Ameliyatsız menisküs tedavisinde evde bisiklete binilmesi, pilates yapılması, yoga yapılması, yüzmek yani dize yük binmeyecek hareketler yapılması menisküs şikayetlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Menisküs hastası olan kişilerin durumları çok ağır değilse ameliyat olmaktan daha çok doktorun tavsiye edeceği egzersizleri zamanında yapması ve doktorun tavsiyelerine uyması gerekmektedir. Günümüzde çeşitli sağlık kuruluşlarında bu konu ile ile ilgili insanlar bilinçlendirilmeli rahatsızlığa yakalanmadan önce egzersizin ne kadar önemli olduğu vurgulanmalı ve Menisküs rahatsızlığına yakalanmamak için diz kaslarını güçlendirmeleri gerekmektedir.
]]>
3 Derece Menisküs Yırtığı https://www.meniskus.gen.tr/3-derece-meniskus-yirtigi.html Wed, 28 Nov 2018 14:01:32 +0000 3 derece menisküs yırtığı, günümüzde insanların sıkça karşılaştığı sorunlardan biridir. Oldukça yaygın bir şekilde görülen bu sakatlıklara müdahalelerin yapılmaması durumunda çok ciddi problemler ortaya çıkar. Öze 3 derece menisküs yırtığı, günümüzde insanların sıkça karşılaştığı sorunlardan biridir. Oldukça yaygın bir şekilde görülen bu sakatlıklara müdahalelerin yapılmaması durumunda çok ciddi problemler ortaya çıkar. Özellikle ağır ve hareketli işlerde çalışan insanlarda 3 derece menisküs yırtığı  çok sık karşılaşılır. Bu urum genellikle ileri yaştaki insanlarda görülen bir problem olsa bile 3 derece menisküs yırtığı bazen çocuklarda da meydana gelebilmektedir. Bu durum çocuklarda genellikle düşme, bacağa darbe alma ya da spor etkinlikleri sırasında yanlış hareket yapılmasından kaynaklanmaktadır. Bilindiği gibi dizin arka kısımlarında bulunan menisküsler direk olarak insanların dik durması ve doğru bir şekilde eklemlerini oynatmalarını sağlamaktadır. Bu yapılarda oluşan hasarlar meydana getirmiş olduğu belirtilerin yanı sıra insanlarda şiddetli hareket kayıplarına da neden olacaktır. Özellikle ortaya çıkarmış olduğu şiddetli ağrılar çocuklarda dayanılamaz bir hal alabilir. Bu gibi durumlarda bilinmesi gereken en önemli şey tabi ki menisküs yırtığı sorunu kaçıncı derecede olursa olsun kesinlikle erkenden müdahale edilmesi gereken bir durumdur. Aksi durumlarda diz bölgesinde kalıcı hasarlar meydana gelerek sorunların ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır. 

3. derece menisküs yırtığı belirtileri nelerdir
İnsanlarda meydana gelen menisküs yırtığı sorunları bilindiği sınıflara ayrılıştır. 3 derece menisküs yırtığı, meydana gelen menisküs yırtıkları arasında ciddi bir yer almaktadır. Bu nedenle meydana gelecek olan belirtiler de biraz şiddetli olabilir. 
 • Şiddetli sancılar: Bu gibi rahatsızlıklarda insanlarda sorun haline gelen en önemli şey tabi ki şiddetli sancılardır. Bu sancılar, insanlarda hareketi engelleyecek ve hatta uyku düzenini bozacak kadar şiddetli bir hal alacağı için bir ağrı kesici ilaca ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu ağrılar bazen bitkisel tedaviler uygulanarak azaltılsa bile insanlar genellikle tıbbi yöntemleri tercih etmektedir. 
 • Şişlik: 3 derece menisküs yırtığı olan insanlarda bu bölgede yavaş yavaş şişlikler görülmeye başlayacaktır. Bu şişlikler bazı insanlarda yırtığa göre değişeceği için aşırı bir hal alabilir. 3 derece menisküs yırtığı, belli bir ölçüde şişse bile insanlarda bazen morarmaya da neden olabilir.
 • Kitlenmeler: Diz de meydana gelen kitlenmeler ortaya çıkmış olan 3 derece menisküs yırtığı nedeniyle oluşabilmektedir. Bu yırtıkların diz eklemleri arasına girmesi durumunda kişi dizini açamaz ya da katlayamaz. Bu gibi durumlarda eklem zorlanmadan acil tedavi uygulanmalıdır.
Teşhis ve tedavi:
3 derece menisküs yırtığı olan insanlarda meydana gelen bu sorunun teşhis edilebilmesi için öncelikle hastanın şikayetleriyle birlikte doktora başvurması gerekmektedir. Hastanın şikayetleri üzerine doktorlar genellikle sorunun menisküs yırtığı olduğundan şüphe duysalar bile başta röntgen olmak üzere çeşitli yöntemlerle diz bölgesini incelemektedir. Daha sonra ise yırtığın derecesi tıbbi görüntüleme cihazlarından elde edilen verilere göre belirlenir. Bu şekilde yapılacak olan tedaviler de ortaya çıkmış olur. Sorunun tedavisi ise genellikle ameliyatlarla olmaktadır. Çünkü 3 derece menisküs yırtığı, insanlarda herhangi bir ilaç tedavisiyle geçiştirilemez. Bu gibi durumlarda küçük bir ameliyat sizler için çok daha iyi olacaktır. Ameliyatla birlikte yüksek dozda ağrı kesici ilaçlar, antibiyotik ilaçlar kullanılacaktır. 
]]>
Lazerle Menisküs Ameliyatı https://www.meniskus.gen.tr/lazerle-meniskus-ameliyati.html Thu, 29 Nov 2018 08:26:11 +0000 Lazerle Menisküs Ameliyatı, Maalesef menisküs hastalığı ülkemizde çok sık görülen bir sakatlıktır. Bu hastalık sporcularda ayaklarını çok kullandığı için özellikle futbolcularda sıklıkla görülebilen bir rahatsı Lazerle Menisküs Ameliyatı, Maalesef menisküs hastalığı ülkemizde çok sık görülen bir sakatlıktır. Bu hastalık sporcularda ayaklarını çok kullandığı için özellikle futbolcularda sıklıkla görülebilen bir rahatsızlıktır. Menisküs hastalığı genetik özelliklerde gösterebilir. Yani daha önce ailesinde böyle rahatsızlıklar görülen bir kimse kendine biraz daha dikkat etmelidir.

Menisküsün maalesef basit bir tedavisi yoktur. Menisküsün en kesin ve tek çözümü ameliyattır. Bazı durumlarda ameliyat olmadan fizik tedavi yeterli olabilir fakat bu çok ender rastlanan bir durumdur. Menisküs ameliyatının tek kesin çözüm olmasının nedeni aslında menisküsün yapısal özelliğinden kaynaklanıyor. Maalesef vücudumuz oluşan bir yarayı düzeltmek gibi bazı görevleri kendi kendine yerine getirebilse de menisküs üretmeye ya da yırtığı kapatmaya yönelik olarak kendi kendine uyguladığı bir fonksiyonu yoktur. Bu yüzden bu işlem ameliyat ile yapılabilmektedir.

Menisküste Tanı

Menisküste birinci bulgu diz bölgesinde oluşan ağrıdır. Menisküs yırtığına göre dizde klick sesi duyma, takılma, kilitlenme, gibi belirtilerinin yanında dizde şişlik de olabilir. Dizde oluşan bu ağrı genellikle merdiven çıkma, eğilip kalkma gibi diz kırılarak yapılan eylemde baş gösterir. Düz yolda yürüme gibi eylemlerde ise diz ağrıyor ise bu tanı genelde konulmaz. Menisküs yırtığı genellikle dizin çok zorlandığı, diz kırma fiillerinin fazla yapıldığı, diz dönmesi ya da dize alınan bir darbe gibi nedenlerle oluşabilir. Yine yaşlanmaya bağlı olarak oluşan kireçlenme sonucu da menisküs yırtığı oluşabilir. Bu yırtıkları tedavi etmenin de tek yolu ameliyattır.

Lazerle Menisküs Ameliyatından Önce

Lazerle menisküs ameliyatından önce doktor hastadan diz ağrısının nasıl başladığı ya da neden başladığı gibi şeyleri öğrendikten yırtığın tam yerini bulabilmek için MR cihazından yardım alır. Menisküs yırtığı olan hasta bu aşamada doktora olayın nasıl olduğu hakkında eksiksiz bilgi vermelidir. Doktor MR sonucu yardımı ile yırtığın olup olmadığını, yırtığın kaçıncı derece olduğu ya da yırtığın tam olarak nerede olduğunu öğrenir. Buna göre nasıl bir ameliyat olacağına karar verir.

Lazerle Menisküs Ameliyatı

Lazerle menisküs ameliyatı genellikle bölgesel anestezi altında gerçekleştirilir. Bu ameliyat kapalı olarak gerçekleştirilir. Eskiden menisküsün işe yaramaz bir şey olduğu düşünüldüğü için bu ameliyat açık diz ameliyatı şeklinde yapılırdı. Hatta ve hatta menisküs gereksiz görüldüğü için alınırdı. Fakat tıpta yaşanan gelişmeler ile menisküsün vücut için önemi fark edildi. O yüzden yapılan bu ameliyatlar kapalı yapılır. Mümkün mertebe menisküse zarar verilmemeye çalışılır.

Lazerle Menisküs Ameliyatı Sonrası

Tıpta lazer teknolojisinin kullanılmasından sonra bu ameliyat çok kolay bir hale gelmiştir. Lazerle menisküs ameliyatı 15 ile 45 dakika arası sürer. Hasta aynı gün taburcu edilebilir ve duruma göre ertesi gün işine bile devam edilebilir. Tıptaki gelişmelerin ışığında artık menisküs ameliyatı korkulacak bir ameliyat olmaktan çıkıp basit bir cerrahi işlem haline dönmüştür.

Lazerle menisküs ameliyatından sonra kişinin yapacağı şeyler basittir. Ameliyattan sonra doktorunuz durumunuza göre size belirli bir süreliğine bazı fizik tedavi hareketleri yapmanızı salık verebilir. Yapacağınız tek şey bu hareketleri düzenli olarak yapmak ve doktor kontrollerini aksatmamaktır. 

]]>
Medial Menisküs Yırtığı https://www.meniskus.gen.tr/medial-meniskus-yirtigi.html Thu, 29 Nov 2018 21:01:59 +0000 Medial Menisküs Yırtığı, İnsan vücudunda her dizde ikişer tane olmak üzere toplam 4 tane menisküs vardır.  İki çeşit menisküs yırtığı görülür. Bunlardan birisi lateral menisküs yırtığı diğeri i

Medial Menisküs Yırtığı, İnsan vücudunda her dizde ikişer tane olmak üzere toplam 4 tane menisküs vardır.  İki çeşit menisküs yırtığı görülür. Bunlardan birisi lateral menisküs yırtığı diğeri ise medial menisküs yırtığıdır.

Medial menisküs yırtığı diğer adıyla iç menisküs yırtığına, dış menisküs(lateral) yırtığına göre çok daha fazla rastlanılır. Hatta menisküs yırtılmalarının medial menisküs yırtılması, lateral menisküs yırtılmasına göre 6-7 kat fazla görülür. Bunun en büyük nedeni lateral menisküsün hareket kabiliyetinin medial menisküse göre çok daha fazla olmasıdır. Medial menisküsün hareket kabiliyeti çok düşük olduğu için bir darbe aldığında fazla esneyemez ya da hareket edemez. Bu yüzden medial menisküs yırtığı çok daha fazla görülür.

Medial menisküs yırtığının maalesef basit bir tedavisi yoktur. Medial menisküs yırtığının en net tedavisi ameliyattır. Lateral yırtıklarda ameliyat olmadan fizik tedavi yeterli olabilir. Fakat medial menisküs yırtıklarında bu çok ender rastlanan bir durumdur. Medial menisküs yırtığında ameliyatın tek kesin çözüm olmasının nedeni aslında medial menisküsün yapısal özelliğinden ve fiziksel konumundan kaynaklanıyor. Medial menisküsün hareket kabiliyeti azdır. Konum olarak laterale göre daha içte olması sebebiyle krem ve bazı ilaçlar o kadar etkili olmaz. Ayrıca menisküs bölgesinin yırtığı kendi kendine iyileştirme yeteneği ya çok azdır ya da hiç yoktur.

Nasıl Oluşur

Medial menisküs yırtığı diz ve ayakların çok kullanıldığı kayak, futbol, basketbol gibi sporları yaparken oluşan sakatlıklıklar, dize alınan darbeler ya da dizlerin fazla zorlanması sonucu oluşabilir. Sadece spor yaparken değil dizin fazla kullanıldığı işler yapmak,trafik kazası ya da kişinin yaptığı herhangi bir sakarlık sonucu da medial menisküs yırtığı oluşabilir. Ayrıca yaşlı insanlarda kemiklerin ya da dizlerin zayıflaması veya kireçlenmesi sonucu yapılan basit bir merdiven çıkma hareketinde bile bu yırtık oluşabilir. 

Medial Menisküs Yırtığı Ameliyatı ve Sonrası

Bu ameliyat yarım saat ile bir saat arası sürer. Lokal anestezi ile kapalı diz ameliyatı tercih edilir. Hastanın durumuna göre hasta aynı gün ya da ameliyatın ertesi günü taburcu edilir. Yırtığın derecesi ve hastanın yaşına göre medial menisküs ameliyatından sonra hastadan belirli bir süre için bazı fizik tedavi hareketlerinin yapılması istenilir. Yine hastaya bazı ağrı kesiciler verilebilir. Kişinin yapacağı bu fizik tedavi hareketleri 15 günden 6 aya kadar sürebilir. Bu tamamen hastanın durumuna göre değişir.

]]>
Menisküs Ameliyatı https://www.meniskus.gen.tr/meniskus-ameliyati.html Fri, 30 Nov 2018 05:46:11 +0000 Menisküs Ameliyatı, Menisküs yırtıklarında yapılması gereken tek çare cerrahi işlemdir. Menisküs yırtıklarına bağlı olarak ağrı çekiyorsanız kapalı ameliyat ile bu ağrı ve acıladan kurtulabilirsiniz. Menisküs y Menisküs Ameliyatı, Menisküs yırtıklarında yapılması gereken tek çare cerrahi işlemdir. Menisküs yırtıklarına bağlı olarak ağrı çekiyorsanız kapalı ameliyat ile bu ağrı ve acıladan kurtulabilirsiniz. Menisküs yırtıklarında en etkili tedavi yöntemi ameliyattır. Menisküs, diz ekleminde 2 kemiğin arasında kıkırdaktan oluşmuş bir yapıdır. Her dizde 2 adet bulunur. Yani 2 dizde toplam 4 adet menisküs vardır. 

Menisküs dizde conta görevi üslenmiştir. Dize gelen yüklerin taşınabilmesi için son derece önemli bir rol oynamaktadır. Eklem yüzeyinin oyunluluğunu artırmakta ve eklem sıvısının eklem içi dolaşımına çok büyük katkılarda bulunur. Kireçlenmesi olan hastanın eklem ağrıları açıkça menisküs yırtığını düşündürüyorsa o zaman menisküs ameliyatı yapılmalıdır.

Menisküs Yırtıklarında Tedavi Nasıl Olmalıdır

Menisküs yırtığının pratik olarak tibbi bir tedavisi yoktur. Kesin ve net çözüm standart olan tedavi ameliyattır. Çok ender yırtıklarda tam kat olmayan yırtık olup da yerinden oynamayan durumlarda ameliyat yapılmayan durumlar olabilir. Ama onun haricinde menisküs yırtıklarında tek çözüm menisküs ameliyatıdır.

Bunun sebebi aslında menüsküsün yapısından kaynaklanmaktadır Menisküs hayatiyetini, beslenmesini eklemler içindeki sıvıdan karşılıyor 4/5 lik eklem içindeki boş kısımdaki eklem sıvısından besleniyor. Sadece kalan 1/5 lik kısmında kan damarı bulunmaktadır.

Özellikle gençlerde menisküs yırtıkları teşhisi konulduğunda çözüm cerrahi müdahaledir. Kapalı ameliyat teknikleri ile bu işlem rahatlıkla yapılmaktadır. Bundan yıllar önce menisküs ameliyatı  apandisit ameliyatı mantığında yapılmaktaydı. Yani diz eklemi açılarak ne olsa ilerleyen dönemlerde menisküs yırtılacak düşüncesiyle açık ameliyatlarla bu menisküsler çıkarılırdı. Şimdi ise menisküsü korumaya çalışıyoruz.

Bu yüzden insan vücudu yırtılan menisküsü tamir etmeye yönelik yaratılmamıştır. Bu yüzden bir yırtık olduğu zaman bu mekanik bir problem olarak algılanır çözümde mekanik olarak yapılmalıdır. İnsan vücudu yırtılan menüsküsü tamir etmeye elverişli değildir. Bu yüzden bir yırtık olduğu zaman bunu mekanik bir problem olarak algılanır.

Çözümü ise mekanik olarak yapılmalıdır. Hastalarımız korkmadan bu ameliyatı yaptırmalıdir. Yalnızca 2 yarım cm lik delikten kapalı ameliyat gerçekleştirilir. Hasta ameliyat olduktan kısa bir süre sonra yürüyebilir ve işine gidebilir. Bu yüzden hastaların vakit geçirmeden menisküs ameliyatı olmaları gerekmektedir.

]]>
İç Menisküs https://www.meniskus.gen.tr/ic-meniskus.html Sat, 01 Dec 2018 04:33:32 +0000 İç menisküs, dizde bulunan bir yapı olmasına rağmen ''iç menisküs'' denilince halk tabiriyle menisküs zedelenmesi akla gelir.Bir benzetme yapacak olursak ''kalbim var'' denilince nasıl ki akla kalp rahatsızlığı geliyor, i İç menisküs, dizde bulunan bir yapı olmasına rağmen ''iç menisküs'' denilince halk tabiriyle menisküs zedelenmesi akla gelir.Bir benzetme yapacak olursak ''kalbim var'' denilince nasıl ki akla kalp rahatsızlığı geliyor, iç menisküs denilince de menisküs zedelenmesi akla geliyor.İç menisküsten bahsetmeden önce menisküsün vücudumuzdaki görevlerinden ve sağladığı faydalardan söz edecek olursak; menisküs dizdeki hareketleri kontrol eder, bacağın altındaki ve üstündeki kemiklerin hareketi esnasında birbirlerine sürtünerek aşınmasını engellerler. Şok absorbsiyon görevi yapar, yani diz eklemine gelen fazla kuvveti emer, diz eklemini korur.Dizdeki kuvvetin iletimini ve geçişini sağlar.Eklem zarı sıkışmasını önler.Eklem sıvısının homojen bir şekilde dağılımını sağlar.Dizin stabilitesini sağlar, yüzey alanını genişletir.Bunlar menisküsün başlıca ve kısaca görevleridir. Menisküsün sağladığı yararları düşünecek olursak, zarar görmesinin de bizim için oldukça tehlikeli olduğunu söylememiz mümkün.

Menisküs dokusu birçok sebepten zarar görebilir bunların başında ise ani dönme hareketleri vardır.Ayrıca farklı yollarla olan diz travması da menisküs yırtılmasına sebep olabilir. İç menisküs genelde sporcu hastalığı olarak bilinir. Bunun sebebi de tabi ki sporcuların daha aktif olmaları ve dizlerini daha aktif kullanıyor olmasıdır. Ne kadar sporcu rahatsızlığı olarak bilinse de diğer insanların ters veya ani hareketleri sonucu da iç menisküs görülebilir.Hastalığın bir takım belirtileri vardır.Bunlar:Yürümede zorluk, ağrı ve şişlik, kilitlenme, dizde sıvı akışı hissi şeklinde sıralanabilir. İki şekilde tedavisi mümkündür, ameliyat gerektirmeyen tedavi ve ameliyat gerektiren tedavi. Ameliyat gerektirmeyen tedavide, yırtık menisküsün kanlanma bölgesinde ise, iç taraftan ayrılmamışsa ve durum stabil ise çevresel yırtık 15 mm'den küçük ise ameliyat olmadan tedavisi olasıdır.Ancak bu koşulların dışında bir yırtılma ise ameliyat gerektirebilir. İç menisküs sonrası hasta sporcuysa eğer belirli şartlarda bir süre sonunda sporuna devam edebileceği gibi daha kötü durumlarda bu mümkün olmayabilir.Eğer siz de iç menisküsten şüpheleniyor ve belirtilerini yaşıyorsanız en kısa zamanda uzman bir doktora görünmeyi ihmal etmeyin.
]]>
Yapay Menisküs https://www.meniskus.gen.tr/yapay-meniskus.html Sat, 01 Dec 2018 05:54:31 +0000 Yapay Menisküs, kaval  ve uyluk kemiklerinin eklem yüzeyleri arasında yer alan ve yük taşıma, şokun emilmesi ve kıkırdağın beslenmesi gibi çok sayıda önemli görevi yürüten menisküs dokusu yerine geliştirilen senteti Yapay Menisküs, kaval  ve uyluk kemiklerinin eklem yüzeyleri arasında yer alan ve yük taşıma, şokun emilmesi ve kıkırdağın beslenmesi gibi çok sayıda önemli görevi yürüten menisküs dokusu yerine geliştirilen sentetik implantlara verilen genel addır.

Menisküs dokusunun olmadığı durumlarda eklem kıkırdağında erken yaşta hızlı bir bozulma ve kireçlenme (artrit) ortaya çıkar. Bu yüzden günümüzde menisküs yırtıklarının tedavisi sırasında olabildiği kadar menisküs dokusu korunmaya çalışılır. Günümüz tıbbında hekimler mümkün olduğunca mensiküs dokusunu tamir etmeye ve eğer tamiri mümkün değilse kısmi tıraşlama işlemi ile asgari doku kaybına yol açmaya gayret ederler. Ancak bazı vakalarda menisküsün bir kısmının ya da tamamının çıkarılması kaçınılmaz olabilmektedir. Bu gibi durumlarda kadavradan alınan allogreft menisküs dokularının nakli gerekir. Fakat gerek kadavradan uygun doku temininde ortaya çıkabilen sorunlar, gerek canlı dokuların transplantasyonu sırasında görülebilen bulaşıcı hastalık riski ve gerekse bu dokuların sterilizasyonu işlemi sırasında boyutlarında yaşanan uyumsuzluklar bilim adamlarını çeşitli yapay menisküs dokuları geliştirmeye sevk etmiştir.

Yapay Menisküs Materyalleri

Yakın zaman da en sık kullanılan sentetik menisküs implantları ise Tip I Kollajen liflerinden üretilmiş olan CMI ve poliüretan polimerik implantlardan olan ACTİFİT'tir. Bilhassa menisküsün çerçevesinin korunduğu, kısmi menisküs kayıpları akabinda her iki menisküs implantı ile de başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Bu yöntemde sentetik dokular zaman içerisinde hastanın kendi hücreleriyle yer değiştirerek canlı bir dokuya evrilmektedir. Nakil işleminin gerçek başarısı ise yıllar sonra bu dokuların gerçek menisküs dokusunun işlevlerini gerçekleştirerek, dizde kireçlenme (artrit) gelişmesi riskini tamamen ortadan kaldırmasıyla gerçekleşmiş olacaktır.Bu iddianın henüz bilimsel olarak kanıtlanmamış olmasına rağmen, menisküs dokusunun yokluğunda artritin kaçınılmaz olması ve bunun hayat kalitesine etkisi nedeniyle yapay menisküsün kullanılmasını denemeyi oldukça değerli kılmaktadır.

]]>
Menisküs Yırtılması Egzersizleri https://www.meniskus.gen.tr/meniskus-yirtilmasi-egzersizleri.html Sun, 02 Dec 2018 02:49:24 +0000 Menisküs yırtılması egzersizleri, her iki dizin eklem bölgesinde, yarım ay şeklinde olan uyruk kemiği ve kaval kemiğinin arasında bulunan menisküs yastıkçığının herhangi bir sebepten dolayı yırtılmasına verile Menisküs yırtılması egzersizleri, her iki dizin eklem bölgesinde, yarım ay şeklinde olan uyruk kemiği ve kaval kemiğinin arasında bulunan menisküs yastıkçığının herhangi bir sebepten dolayı yırtılmasına verilen addır. Herkeste buluna  menisküsler biri içte diğeri ise içte olmak üzere iki tane diz kemiğinin arasında bulunmaktadır. Menisküs diz kapaklarının önemli bir yeri olan kaval kemiği ve uyluk kemiğinin arasında bulunduğu için oldukça önemli bir konuma ve öneme sahip kıkırdaklardır. Menisküsler temel uyruk kemiği ve kaval kemiği arasında ki uyumluluğu arttırma da oldukça önemli bir göreve sahiptir. Ayrıca bu durumların yanı sıra vücut ağırlığının diz ekleminde dengeli bir şekilde aktarılmasında ve taşımada yardımcı olmaktadır ve herhangi bir darbe karşısındaki etkinin azaltılmasından oldukça önemli bir konuma sahiptir. Menisküs kıkırdağının yokluğunda uyruk kemiği ve kaval kemiği arasındaki eklem yüzleri birbiriyle çok fazla uyum içinde olmadıkları için belli noktalar da alınan yük çok fazla artış göstermeye başlayacak ve diğer noktalara taşınmayıp sabit bir şekilde kalacaktır. Bu nedenle de menisküs uyruğunda erken aşınma ile birlikte kireçlenmeler başlar ve zamanla yırtılma meydana gelebilir. Alınan bir darbe sonucunda, yaşın çok ileri olmasından dolayı, sporcular da yada dizlerini çok fazla kullanan kişilerde menisküs yırtılması kaçınılmaz bir rahatsızlıktır. Aşırı diz ağrısı, yürümede zorluk yaşanması oturup kalmak gibi normal eylemleri bile yapamama belirtileri menisküs yırtılmasının en belirgin bulgularıdır. Menisküs yırtılmasının doktor müdahalesi altında tedavi şeklinin olmasının yanı sıra evde yapılan egzersizlerde bu rahatsızlıktan kurtulabilir.

Menisküs yırtılması egzersizleri;

 • Sırtınızı bir duvara yaslayın ve dizinizi bir büzüp bir gerdirerek aşağı yukarı doğru eğilip kalkın,
 • Yere bir çizgi çekere bir sınır belirleyin ve ayaklarınızı bitişik bir halde tutarak sınırın bir sağına bir solunu ayaklarınızı açmadan atlayın,
 • Ağrı olan dizinizi bir merdiven basamağının üzerine koyun ve yavaş bir şekilde basamağın üzerine çıkıp inin,
 • Her iki ayağınızı birleştirin ve önce sağ yanınıza doğru bir adım atın daha sonra sol yanınıza doğru bir adım atarak belli bir süre bu hareketi tekrarlayın,
 • Ağrı olmayan dizinizi kaldırın ve arkanıza doğru götürün ağrı olan dizinizin üzerinde tek ayakla aşağı yukarı kalkıp inerek dizinizi bir büzüp bir gerdirin,
 • Ayakta durun ve sırtınızı geriye doğru yaslayarak yaklaşık on dakika boyunca öyle kalarak daha sonra ön tarafa doğru aynı hareketi yapın,
 • Ayakta durarak her iki dizinizi de bükerek aşağı doğru oturmaya çalışın ve yine aynı yöntem ile yukarı çıkmayı deneyin,
 • Her iki ayağınızın üzerinde iken dizlerinizi katlamadan ve herhangi bir yere tutunmaya çalışmadan oturmaya çalışın ve yine aynı yöntem ile kalkmaya çalışın,
 • Bir yere oturarak her iki dizinize de öne doğru uzatın ve önce sağ ayağınızı yukarı kaldırın ve daha sonra sol ayağınızı yukarı doğru kaldırıp indirerek aynı şekilde yapmaya devam edin,

Yukarıda saymış olduğumuz egzersiz örnekleriniz deneyerek hem diz bağlarınız kuvvetlendirebilir, hemde menisküs yırtılması rahatsızlığının olumsuz sonuçlarından uzak kalabilirsiniz. Herkesin evinde deneyebileceği bu menisküs yırtılması egzersizleri tek tek denenerek diz kapağını fazla yormadan yapılır ise ortada herhangi bir rahatsızlık durumu kalmayabilir. Ayrıca bu egzersiz hareketleri denenir iken doktorunuzun tavsiye ettiği bir krem yada losyon ile bacağınıza masaj yaparak bu hareketleri yapabilirsiniz. 

]]>
Menisküs Yırtığı Ameliyatı https://www.meniskus.gen.tr/meniskus-yirtigi-ameliyati.html Mon, 03 Dec 2018 01:54:37 +0000 Menisküs Yırtığı Ameliyatı, Menisküs vücudumuzda dizlerde  bulunan eşsiz yapı taşlarından biridir. Onlar olmaksızın ne top oynayabilir, ne çocukları kucağımıza almak için yere eğilebilir, ne de arabaya binebiliriz Menisküs Yırtığı Ameliyatı, Menisküs vücudumuzda dizlerde  bulunan eşsiz yapı taşlarından biridir. Onlar olmaksızın ne top oynayabilir, ne çocukları kucağımıza almak için yere eğilebilir, ne de arabaya binebiliriz. Dizlerimizin yaşam içindeki yükü ve rolü oldukça önemlidir. Menisküsler ise diz ekleminin içerisinde bulunan kıkırdak yapıdaki yastıkçıklar ve üzerine binen yükleri ve şokların emilimini sağlar.Ancak şiddetli ve ani şoklar bu emici yastıkçıkları her an zedeleyecek yırtılmalarına sebep olabilir. Günümüzde menisküs yırtıkları etkin bir şekilde cerrahi yöntemler ve rehabilitasyon programları ile onarılmaktadır.

Menisküs yırtıkları genellikle spor esnasında ayağın yerde sabit kalma dizin dönmesi sonucunda meydana gelmektedir. Menisküs yırtığı sonucunda eklemler içindeki birbirine bakan yüzeyler arasında bir uyumsuzluk ve düzensizlik ortaya çıkar bu ise eklem içinde sıkışmaya iritasyona ve elbette akabinde gelişen ağrılara ve şişmelere yol açabilir. Genellikle hastayı doktora götüren şey geçmeyen diz ağrıları ve hareketlerde zorlanmadan dolayı olur. Menisküs yırtıkları tedavi edilmezse ileride eklem içi hasarlarına hatta kireçlenmelere kadar yol açabilecek sonuçlar doğurabilir.

Hasarın onarımı menisküs yırtığı ameliyatı: Bir makinenin dişlileri arasında oluşmuş bir çapaklanmaya benzer. Yırtılan doku orada olduğu sürece irritasyona neden olacaktır. Ortopedi doktorunun koyacağı erken teşhis ve tanı bir an önce hasarın onarılmasını ve eklemlerin yeniden sağlığına kavuşmasını sağlayacaktır. Menisküs yırtığı ameliyatı sonucunda menisküs yırtığı ve hasarlı kıkırdak yapı onarılmış olacaktır.

Menisküs yırtıkları ister uzun vadeli yırtılmalar, ister anı yırtılmalar olsun sonuçta menisküsler ciddi olarak  zarar görmüş olurlar. Bu yırtıklar birden fazla olabilir. Bu hasarın menisküsün hangi bölgesinde geliştiğini ise doktorunuzun uygulayacağı teknikler belirler. Bu yırtılmalar tedavi edilmediği taktirde ileride ciddi diz problemlerine yol açabilir. Bütün ameliyatlarda olduğu gibi menisküs yırtığı ameliyatında da bazı riskler vardır. Bunlar enfeksiyon, damar ve sinir yaralanmaları gibi komplikasyonlar olabilir. Aynı zamanda onarılmış olan menüsküslerin ileride tekrar yırtılma riski de olabiliyor.

Menisküs Yırtığı Ameliyat Öncesi Yapılması Gerekenler

 • Ameliyattan önce gece yarısından sonra hiçbir şey yiyip içmemek.
 • Ameliyat sonrası sizi evinize ulaştırabilecek bir araç ayarlanması.
 • Rahat elbiseler giymek.
 • Ameliyata gideceğiniz zaman çekilmiş olan bütün röntgenleri ve diğer raporlarınızı yanınızda bulundurmak.

Mümkün olduğunca doktorun menüsküsün  hasarını onararak diz eklemi üzerine binen yükü ve şokların emilimini sağlayacak, yeni menisküsler yapmaya çalışmaktır. Bu tip ameliyatlar yırtık menisküslerin beslenmesi yani kanlanma bölgesinde gerçekleştiyse ancak uygulanabilir. Yırtılmış olan parçalar birbirinin karşına getirilerek özel menisküs dikiş materyali ile dikilir. Böylece de kanlanma tekrar sağlanarak diz eski sağlığına kavuşacaktır. Eğer onarım işlemi gerçekleşmiyorsa doktorunuz yırtık olan menisküs parçasını çıkarabili. Bu çıkartma işlemi doğal olarak menisküs eklemin içerisindeki taşıma ve emme görevini eklem kıkırdağına yükleyecektir.

Menisküs Yırtığı Ameliyatı Sonrası: Hasta kendine geldiği zaman artık koltuk değnekleri yardımıyla taburcu olmaya hazırdır. Diz evde alçıya alınacaktır. Eğer dizdeki menüsküs onarıldıysa dize destek amaçlı Koaptör kullanabilir. Menisküs yırtığı ameliyatı  sonrası uygulanacak olan rehabilitasyon da iyileşmeyi hızlandıracaktır.

]]>
Kapalı Menisküs Ameliyatı https://www.meniskus.gen.tr/kapali-meniskus-ameliyati.html Mon, 03 Dec 2018 10:52:30 +0000 Kapalı Menisküs Ameliyatı, öncelikle menisküs ameliyatının yapılacağı ameliyathane şartları ile anestezi ortamı hazırlanır. Menisküsün tanısal antroskopisinde çoğunlukla hastaya lokal anestezi verilmektedir. Kapalı menisk Kapalı Menisküs Ameliyatı, öncelikle menisküs ameliyatının yapılacağı ameliyathane şartları ile anestezi ortamı hazırlanır. Menisküsün tanısal antroskopisinde çoğunlukla hastaya lokal anestezi verilmektedir. Kapalı menisküs ameliyatı genellikle hastalara genel anestezi ya da belden aşağısının uyuşturulması ile cerrahi işlem uygulanmaktadır. Menisküs ameliyatında hastanın dizinde müdahale edilecek alan için çok küçük 5 mm'lik kesi açılır, ardından bu kesi haricinde birkaç küçük kesinin açılması gerekebilir. Menisküs ameliyatında açılan küçük kesiden içeriye cerrahi aletler sokulur. Menisküs ameliyatında kullanılan cerrahi aletlerin içinde küçük bir kamera sistemi ile içerisinde müdahale edilen yer net ve büyültülerek televizyon ekranından takip edilir. Menisküs ameliyatında gerekli işlem bittikten sonra eklem içine dolan sıvının dışarıya boşalması için dize dren yerleştirilir. Dren genellikle hastanın ikinci pansuman zamanında iken yerinden çıkarılır. Kapalı menisküs ameliyatı için kullanılan artroskop diz bölgesinden açılan küçük kesinin içinden sokulan kamera ile rahatlıkla görüntü televizyon ekranına verilmektedir. 

Kapalı Menisküs Ameliyatı Sonrası, başarılı tamamlanmış kapalı meniküs ameliyatı sonrasında kapalı menisküs ameliyatı açık menisküs ameliyatına göre hastaya daha çok avantaj sağlamaktadır. Kapalı menisküs ameliyatından sonra hastaya sadece ağrı kesici verilmesi yeterli gelecektir. Hastaya yapılan cerrahi işlem sonrasında hastanede yatış süresi çoğunlukla bir ya da iki güne tekabül etmektedir. Özellikle kapalı menisküs ameliyatından sonra hastanın dizi hiç bir şekilde alçıya alınmaz. Ancak kontrollü hareketlerin yapılabilmesi için sadece dizlik doktor tarafından önerilmektedir. Kapalı menisküs ameliyatı olan hastaya bazen koltuk değnekleri kullanan bacağına çok fazla yük binmemesi kolaylık sağlamaktadır. Kapalı menisküs ameliyatının sonrasında hastaya bazı egzersiz hareketleri verilirken, yara bakımı hususunda hastaya bilgiler verilir. Kapalı menisküs ameliyatından sonra cerrah tarafından durumlar değerlendirildikten sonra dikişlerin alınması ve rehabilitasyon programları hususunda hasta bilgilendirilir. Kapalı menisküs antroskopi sonrasında hastalarda komplikasyonlar ya da problemler yaşanma olasılığı oldukça düşüktür. Ancak kapalı menisküs ameliyatından sonra hastanın dizinde hem şişlik hem de kan birikmesi olasılığı nadirde olsa bazen ortaya çıkabilir. Ayrıca kapalı menisküs ameliyatından sonra enfeksiyon gelişimi ve iltihap oluşumu açık ameliyata göre daha az görülmektedir. 
]]>
Menisküs Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.meniskus.gen.tr/meniskus-agrisina-ne-iyi-gelir.html Tue, 04 Dec 2018 05:50:48 +0000 Menisküs Ağrısına Ne İyi Gelir, özellikle menisküs yırtılmasının tedavisi için kullanılan tekniklerin dışında ev ortamında menisküs ağrısına iyi gelen ve kendinizin yapabileceği birden fazla teknik bulunmaktadı
Menisküs Ağrısına Ne İyi Gelir, özellikle menisküs yırtılmasının tedavisi için kullanılan tekniklerin dışında ev ortamında menisküs ağrısına iyi gelen ve kendinizin yapabileceği birden fazla teknik bulunmaktadır. Menisküse iyi gelen bu yöntemleri kullanarak hem menisküsün belirtilerini hem de işaretlerini büyük ölçüde azaltabilirsiniz. 

Menisküs Ağrısına Ne İyi Gelir

Dinlendirme, menisküsün ağrısını iyi gelen ve birazda olsa hafifletmek için mutlaka dinlendirmek gereklidir. Menisküs sebebi ile dizinizde aşırı ağrı varsa ve kısıtlı olarak hareket etmenize sebep oluyorsa, hatta yürümenizi bile engelliyorsa dizinizi dinlendirerek menisküs ağrısına iyi gelecek dinlendirme tekniği ile bu durumları hafifletebilirsiniz. Ayrıca menisküs yüzünden dizdeki ağrıların hafiflemesi için koltuk değnekleri kullanabilirsiniz. Koltuk değnekleri sayesinde dizlerinize fazla yüklenme olmadığı için ağrılarınız daha hafif olur.

Buz Kompresi, menisküsten dolayı dizinizde meydana gelen ağrılar ve şişikler için ağrının yoğun olduğu bölgeye buz tedavisi uygulayarak menisküs ağrısını iyi gelmektedir.  Buz kompresini menisküs ağrısına ilk 3 gün boyunca ya da ağrı, şişlik geçene kadar her gün düzenli olarak 3-4 saat aralıkla 15-20 dakika dizinize uygulayabilirsiniz. Buz kompresi özellikle menisküs ağrısına en iyi gelen yöntemlerden bir tanesidir.

Dizinizi Sıkıştırma Hareketi, menisküs sebebi ile dizde ortaya çıkan şişlikler için dizin üzerinden neopren tipi bant ya da elastik bir bandaj yapıştırın. Menisküs ağrısı için kullanılan bandajlar ağrıyı hafifleterek daha iyi gelir. Bu bandajlar sayesinde dizde oluşan şişlikler de büyük ölçüde azalmalar görülürken, aynı zamanda menisküsün belirtilerinde azalmalar gözle görülebilir. Bunun dışında dizdeki şişliklere hem otururken hem de yatarken mutlaka destek amaçlı bacağın alt kısmına yerleştirilen yastık dizinizin yüksekte kalmasını sağlayacaktır. Dizin yüksekte kalması özellikle bu bölgedeki baskıyı azaltırken kan akışının düzenli olmasına da fayda sağlamaktadır. 

Gerdirmek Ve Güçlendirme, menisküs ağrısına iyi gelen tekniklerden biriside güçlendirme hareketidir. Çoğunlukla menisküsten kaynaklı olarak meydana gelen ağrı ve şişliklerin, hatta dizdeki stresin azaltılması için güçlendirme ve germe egzersiz hareketlerinin yapılması önerilmektedir. Güçlendirme hareketi için bir çok egzersiz hareketini kolaylıkla evde uygulayabilirsiniz. Ayrıca doktora danışarak fizyoterapist önderliğinde egzersiz hareketleri yapılabilir. Dizinizi zorlayacak koşma ya da zıplama hareketlerinden kendinizi sakının, çünkü bu hareketler dizinizin daha çok zorlanmasına yol açarken ağrının ve şişliğin daha fazla olmasına neden olabilmektedir. 

Menisküs Ağrısına Ne İyi Gelir İlaçların Kullanımı, menisküs için genellikle doktorların önerdiği motrin, advil ve aleve ismindeki tahriş oluşumunu engelleyici ilaçlar kullanılabilir. Ayrıca steroid ilaç kullanımı da menisküsün yarattığı ağrı ve şişliğin ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Ancak menisküs için önerilen bu ilaçların yan etkileri olarak ülser riski ya da kanamalar olabilir. Bunun için mutlaka doktorun size önerdiği ilaçları kullanmaya özen gösterin. Menisküs ağrılarına iyi gelen ilaç tedavisidir. 
]]>
Menisküs Ameliyatı Sonrası https://www.meniskus.gen.tr/meniskus-ameliyati-sonrasi.html Wed, 05 Dec 2018 02:32:58 +0000 Menisküs Ameliyatı Sonrası, menisküs ameliyatı olan kişi durumu değerlendirildikten sonra aynı gün içinde hastaneden taburcu edilebilir ya da 2-3 gün hastaneye yatışı söz konusu olabilir. Menisküs ameliyatından sonra hasta eğ Menisküs Ameliyatı Sonrası, menisküs ameliyatı olan kişi durumu değerlendirildikten sonra aynı gün içinde hastaneden taburcu edilebilir ya da 2-3 gün hastaneye yatışı söz konusu olabilir. Menisküs ameliyatından sonra hasta eğer ayağa kalkabiliyorsa ve değnekler yardımı ile yürüyebiliyorsa hastaneden çıkışı yapılabilir. Menisküs ameliyatı sonrasında bandajlı olan bölgede şişlik ve ağrının hafifletilmesinde soğuk kompres uygulanabilir. Ameliyatı yapan doktor ağrı şikayetleri için mutlaka ağrı kesici ilaçları reçete yapacaktır. Hasta hangi dizinden menisküs ameliyatı olmuş ise, ameliyat sonrasında müdahale edilen dizi yaklaşık olarak 2 hafta kadar hareketsiz tutulmalıdır. Dizin daha hızlı bir şekilde iyileşmesi için menisküs ameliyatından sonra 2 haftalık süreçte hareketsiz kalması ve yük binmemesi çok önemlidir. Menisküs ameliyatından sonra hasta iki haftalık dinlenme süresinden sonra bacağını sınırlayacak hareketler için takriben 2-3 hafta daha bekleyerek daha temkinli olması gerekmektedir. Eğer bu süre zarfında doktorun yapmış olduğu kontrollerde istenilen sonuç alınırsa bekleme süresi daha aza inebilmektedir. Ayrıca doktor bu süre içinde hastaya sınırlı egzersiz hareketlerini yapması önerilebilir. 

Menisküs Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır Özellikle fizik tedavi safhası menisküs ameliyatı sonrasında iyileşme süreci açısından en önemli olan noktalardan bir tanesidir. Çoğunlukla fizik tedavi bir uzmanın kontrolü altında başlayarak dizin kademeli bir şekilde hareketine göre geliştirilmektedir. Menisküs ameliyatından yaklaşık olarak 4-5 ay sonunda her şey kontrol altında ve yolunda giderse, özellikle uygulanan fizik tedaviden olumlu sonuçlar alınabilir. Bu aşama sonunda artık diziniz gün içinde aktiviteleri yapabilecek kadar hareket ve güç kabiliyetini kazanmış durumda olur. Genellikle sporcu hastalığı olarak bilinen menisküs rahatsızlığıdır. Menisküs ameliyatından sonra dizlerin daha güçlü olması için ve yeniden tekrarlamaması için farklı fizik tedavi teknikleriyle egzersiz hareketleri programları uygulanmaktadır.

Menisküs Ameliyatı Sonrası Rehabilitasyonun Önemi, menisküs ameliyatı olan hastalar için özellikle vücudun hem hareketli hem de en sık kullandığı bölgesinden birisi olan dizlerin normal kendi hareket kapasitesine dönmesi için rehabilitasyon çok önemlidir. Eğer bu adımlar takip edilmezse menisküs ameliyatı sonrasında iyileşen diziniz tam olarak bütün hareketlerini %100 kapasitede yapma özelliğini yitirebilir. Bu durum çoğunlukla kişinin günlük yaşamını etkileyebilecek kadar önemli problemlere yol açmaktadır. Menisküs ameliyatı olan her hasta için ayrı bir rehabilitasyon programı hazırlanır. Ayrıca rehabilitasyon programında hastanın hem yaşı hem de kilosu göz önünde bulundurularak hazırlanmaktadır. 

Menisküs Ameliyatı Sonrası Fizik Tedavinin Önemi, menisküs ameliyatından sonra hastaya uygulanacak olan fizik tedavi çoğunlukla 3 aşamalı olarak tatbik edilmektedir. Birinci aşamada uzun süredir bir dizinizi kullanamayan hastaların kendi vücut dengelerinin yeniden kazanmaları hedeflenmektedir. Bu aşamada özellikle hasta kendisine olan güvenini yeniden kazanmak için dengesini sağlayana kadar koltuk değnekleri kullanmaktadır. Fizik tedavinin ikinci aşamasında ise, menisküs ameliyatı olan hastanın koltuk değneklerini bırakarak sadece diz bölgesini daha güçlü hale gelmesine yardımcı olan egzersizler yapılır. Diz bu egzersiz hareketler ile kendi kabiliyetini yeniden kazandıktan sonra 1-2 kiloluk ağırlıkların kullanıldığı egzersiz hareketlerine geçilebilir. 
]]>
Dış Menisküs https://www.meniskus.gen.tr/dis-meniskus.html Wed, 05 Dec 2018 12:29:10 +0000 Dış menisküs diz ekleminde yer alan C şeklindeki kıkırdak benzeri yapıların iki türünden biridir. Diz eklemini oluşturan iki ana kemik olan tibia ve femur arasında yer alan menisküslerin diğer türü de iç menisküstür. Geç Dış menisküs diz ekleminde yer alan C şeklindeki kıkırdak benzeri yapıların iki türünden biridir. Diz eklemini oluşturan iki ana kemik olan tibia ve femur arasında yer alan menisküslerin diğer türü de iç menisküstür. Geçmişte menisküslerin işe yaramaz artıklar olduğu düşünülüyordu. Bu yüzden dizi ağrıyan her hastada ameliyatla menisküsler sağlam bile olsa, ileride yırtılma ihtimaline karşı alınırdı. Fakat son zamanlarda menisküslerin dizin normal  işlevi için çok önemli olduğu anlaşılmıştır. Kemikler arasına yerleşen menisküsler conta gibi görev yaparak eklem kıkırdağını anormal yüklenmelere karşı korurlar. Eklem yüzlerinin uyumluluğunu artıran menisküs eklem sıvısının eklem içi dolaşımına da katkıda bulunur. Menisküs olmazsa diz eklemindeki yük doğrudan eklem kıkırdağına binerek erken aşınmaya yani osteoartrite yol açar. 

Menisküs yırtıkları nasıl oluşur

Gençler ve ileri yaştaki bireylerde yırtıkların oluşma nedeni farklıdır. Menisküsün yırtılması için gençlerde çok ciddi bir travma gerekir. Bu genellikle spor sırasında sabit ayak üzerinde dönme hareketiyle oluşur. 

Yıllarla birlikte menisküsler esneklik ve sağlamlıklarını kaybederek dejenere olurlar. Dejenere menisküs çok daha kolay yırtılır.  İleri yaştaki bireylerde basit hareketler sırasında bile menisküs yırtıkları olabilir. Dış menisküs, iç menisküse nazaran daha hareketlidir, bu yüzden dış menisküs yırtıkları daha az görülür. 

Dış Menisküs yırtıklarının belirtileri nelerdir

Dış menisküs
yırtıklarında genellikle dizin dış kısmında ani bir ağrı, batma ya da yırtılma ile oluşur. Birkaç saat içinde dizin içinde kan veya sıvı toplanmasına bağlı şişlik oluşur. Genelde dizin üzerine basmak mümkündür ancak topallama görülür ve sporcular sporu bırakmak zorunda kalır. Yaralanma şiddetli ise ekleminin çapraz ya da yan bağlarının kopma olabilir. Bu dizde emniyetsizlik ve boşluk  hissi gibi belirtiler ortaya çıkarır. Bazı durumlarda yırtılan menisküs parçası, diz eklemini kemiklerinin arasına sıkışarak diz hareketini engel olur. Kilitli diz denen bu durumun erken döneminde cerrahi tedavi gerekir. Zamanla dizdeki yaygın ağrı azalarak dış menisküsün üzerinde noktasal hale gelir. Ağrı ani dönüşlerde ve çömelme sırasında ortaya çıkar. 

Dış Menisküs Yırtıklarının Tedavisi

Gençlerde dış menisküs yırtıklarının tedavisi çoğunlukla cerrahidir. Nadir görülen ve tam kat olmayan bazı küçük yırtıklar dışında kendiliğinden iyileşmesi mümkün değildir. Eğer yırtık cerrahi onarıma uygun değilse yırtık olan kısım tamamen çıkartılır.

İleri yaştaki hastalarda dış menisküs yırtıklarına genellikle dizde artroz eşlik eder. Bu durumda sadece yırtığa müdahale etmek sorunu çözmez. Doktor ilaç tedavisi ile belirtilerin baskılanmasını, artroskopik cerrahi, eklem içi enjeksiyonları ya da artroskopi ile birlikte kemik düzeltme ameliyatlardan birine karar verebilir. Dış menisküs yırtıklarının ancak beşte biri tamire uygundur. Menisküs onarımı günümüzde artroskopik cerrahi ile yapılır.
]]>
Dizde Menisküs https://www.meniskus.gen.tr/dizde-meniskus.html Wed, 05 Dec 2018 13:34:29 +0000 Dizde Menisküs; çoğunlukla sporcu hastalığı olarak bilinir. Dizde menisküs yırtığı zorlama sonucu meydana gelen bir rahatsızlıktır. Vücudun en çok yaralanan ve darbe alan yerlerinden biri de menisküslerdir. Menisküs kapağı Dizde Menisküs; çoğunlukla sporcu hastalığı olarak bilinir. Dizde menisküs yırtığı zorlama sonucu meydana gelen bir rahatsızlıktır. Vücudun en çok yaralanan ve darbe alan yerlerinden biri de menisküslerdir. Menisküs kapağının ortasında bulunan kıkırdak parçasıdır. Bu menisküs kıkırdağı sert, lastiksi ve düz bir dokusu vardır. Eklem üzerini tamamen kaplar ve onu adeta bir lastik görevi görerek kaplar, korur ve destekler. Dilimizde bulunan menisküs 2 çeşit olarak ikiye ayrılır. Bunlar dizin iç kısmında bulunan iç menisküs ve dışında bulunan dış menisküs olarak adlandırılmaktadır. 
Dizde menisküs tam diz bölgesinde büyük olan iki kemiğin tam ortasında birbiriyle kesişen noktada "C" şeklinde görev yapan ince yastık şeklinde olur. 

Dizde menisküs yuvarlak uyluk kemiği dediğimiz kemikle düz kaval kemiği dediğimiz kemikle uyumlu bir eklem oluşturmuş olması, ağır kaldırması, her yöne dönme kabiliyeti ve oynama hareketleri gibi eylemleri uyluk kemiği ve kaval kemiği arasındaki güç ayrımının sağlanması gibi görevleri vardır. Dizler hafif olarak bükük ve üzerinde onlarca yükü taşıyan durumda iken anı bir refleks ve hızlı bir harekette dizde menisküs yırtığı meydana gelir. Özellikle ilerleyen yaşlarda dejenere yırtık diye adlandırılan bu durum söz konusu olabilir. Zamanla biriken darbe, düşme ve zorlama sonucu birikerek sonunda ortaya çıkarak kendini gösterir. Eğer dizinizde sizde ağrı veya şişlik hissediyorsunuz dizinizi zorlamadan hemen bir doktora giderek tedaviye başlamak gerekir. Dizde menisküs oluşumunda ertelenmemeli ve hemen bir doktora gidip kontrol altında tutmak önemlidir. Dizde menisküs tanısında erken teşhis çok önemlidir. Dizinizde gelen küçük darbelerde gelen büyük ağrılar dikkate alınıp önemsemedi gereken bir durumdur. Bu kıkırdağın uzun süreli olarak yırtık kalması ve bununla yaşamaya çalışıp ve herhangi bir tedavi görmemek dizde kireçlenme ve oluşabilecek olan hasara sebep olur. 
 • Dizde menisküs oluşmaya başlamış ise şişlik, hareketlerde kısıtlama ve ağrı görülmesi olağan bir durumdur.
 • Dizde menisküs varsa belirtileri arasında dizde kilitlenme ve bir noktada takılma olabilir. 
 • İç ve dış eklem hizasında ağrı meydana gelir.
 • Merdiven inerken ve çıkarken zorlanma ve ağrı artışı olur.
 • Çömelme sonucunda bacağın kilitlenmesi ve açılması için biraz zamana ihtiyacı olması belirtileri arasında yer alıyor.
 • Hareketlerde kısıtlama meydana gelir.
 • Diz kapağında takılır şekilde sesler meydana gelir. 
]]>
Menisküs Bitkisel Tedavi https://www.meniskus.gen.tr/meniskus-bitkisel-tedavi.html Thu, 06 Dec 2018 06:35:30 +0000 Menisküs bitkisel tedavi, daha çok ayakta duranlarda meydana gelen, aynı amanda futbolcu hastalığı da denilen menisküs, bir çeşit eklem hastalığıdır. Hastanın yaşam kalitesini etkilediğinden, diz eklemlerinde hissedilen ağrı Menisküs bitkisel tedavi, daha çok ayakta duranlarda meydana gelen, aynı amanda futbolcu hastalığı da denilen menisküs, bir çeşit eklem hastalığıdır. Hastanın yaşam kalitesini etkilediğinden, diz eklemlerinde hissedilen ağrılar hafife alınmamalıdır. Eklem içindeki kıkırdak yapıdaki yastıkçıklar, çeşitli yöndeki  kuvvetlerin etkisi ile menisküs yırtılmasına neden olmaktadır. Bu yırtıklar yapısal bozukluklar veya yaşlanma sonucunda kendiliğinden de gelişebilmektedir. Menisküs hastalığı, dizde ağrı, kilitlenme, şişlik, sıvı toplanması, hareket kısıtlılığı gibi şikayetlere sebep olmaktadır. Bu hastalığının en etkili tedavi yöntemi ameliyat olsa da, bir çok hasta bıçak altına yatmaktan korkmaktadır. Ameliyat olmak istemeyen hastalara alternatif olarak, bazı bitkisel tedavi yöntemleri de bulunmaktadır.

Menisküs bitkisel tedavi yöntemleri:

 • Bir su bardağı suyun içerisine bir fincan zeytin yağı, bir fincan buğday kepeği, bir çorba kaşığı kekik, bir çorba kaşığı ince kıyılmış dereotu ve rendelenmiş bir tane küçük siyah turp koyarak, lapa haline getirinceye kadar kaynatın. Hazırlanan lapa dayanılacak sıcaklıkta dizlerinize sürün ve haşlanmış büyük lahana yapraklarıyla üzerini kapatın. Sonrasında streç filmle sararak bekletin. Ağrıların şiddetine göre haftada 2-3 defa uygulayabilirsiniz.
 • Biberiye yağı, çörek otu yağı, pelesenk yağı, papatya yağı, limon yağı ve susam yağı karıştırılır. Hastanın dizinin eklem bölgesine sabah akşam olmak üzere günde iki defa uygulanır. Bu yağlarla 10 dakika masaj yapılır. Bu uygulamayı 15 gün boyunca tekrar edin.
Bunların yanında menisküs tedavisinde doktor hastanın bol bol dinlenmesini ve diz bölgesine buz koymasını tavsiye edecektir. Buz, dizdeki şişmeyi ve ağrısını azaltmaktadır. Bu uygulama 15 dakikalık seanslarla yapılabilir. İlk zamanlar 1-2 günde 4-6 saatte yapılabilir. Sonraki günler ihtiyaç duydukça yapılabilir. Biraz olsun bu uygulamalar ağrıyı dindirecektir. Diz ağrısını arttıracak hareketlerden kaçınılmalıdır. İyileştirmeyi hızlandırmak için, dize olan baskıyı azaltmada koltuk değneği kullanılabilir. Aynı zamanda fizik tedavisi, bacakların dizi desteklemesinde ve dizin etrafındaki kasları güçlendirmektedir. C vitamini takviyesi iyileşmeyi hızlandırmaktadır. Ayrıca B vitaminleri sinir sistemini dengeleyerek ağrıyı azaltmakta ve kalsiyum kemiklerin güçlenmesini sağlamaktadır.
]]>
Artroskopi https://www.meniskus.gen.tr/artroskopi.html Fri, 07 Dec 2018 02:08:22 +0000 Artroskopi; eklem içinin optik bir aletle görüntülenmesi yoluyla yapılan cerrahi bir işlemdir. Eklemle ilgili hastalıkların tespiti ve tedavisinde kullanılır. Futbolcuların sık sık yaptırmak zorunda kaldığı bir teknik olması sebebiy
Artroskopi yapılmadan önce hastanın belden aşağısı uyuşturulur(diz için) ve artroskopi uzmanı; artroskop denilen cihaz ile diz ve eklem bölgesini yakından inceleme fırsatı bulur. Artroskop denilen cihaz ucu kurşun kalem ucunu andıran, hastanın diz bölgesinde 5 mm den küçük bir ölçüde delik açan ve ucundaki optik lens vasıtasıyla eklem bölgesini ayrıntılı bir şekilde görüntüleyen cihazdır. Uzman kişi, cihazın bağlı olduğu bir monitör ile eklem bölgesini son derece ayrıntılı bir şekilde gözlemleyebilmektedir. 

Artroskopi yöntemi, sadece teşhis amaçlı olmak üzere ilk kez 1960'ta uygulanmıştır. Daha sonra gelişen teknolojiye bağlı olarak artroskopinin tedavi amaçlı kullanılabileceği teknikler de geliştirilmiş, günümüzde de artroskopi kesin sonuç veren, itibarlı bir tedavi yöntemi halini almıştır. 

Artroskopi
Artroskopi yöntemi diz, omuz, bilek, dirsek, vs. eklem bölgelerinde uygulanabilir. Genel olarak
 • Menisküs
 • Bağ yırtıkları
 • Kıkırdak hasarı
 • Kireçlenme
 • Kas sıkışması
 • Eklem için kırıklar
 • Serbest cisimlerin çıkarılması
 • Romatizmayla ilgili rahatsızlıklar
için kullanılır

Artroskopi, daha çok eklem zedelenmesi, bağlarda meydana gelen hasarlar, menisküs gibi rahatsızlıklarda kullanılır. Bahsedildiği gibi belden aşağıya uygulanan anesteziden sonra yaklaşık yarım cm'lik bir delikle artroskopi yapılır. Aynı zamanda operasyon esnasında fotoğraflama veya video kaydı da yapılabilir. Bu da artroskopiyi diğer cerrahi operasyonlara göre çok daha olanaklı ve geniş imkanlı bir operasyon yapan özelliklerdendir. Hastaya konulan teşhise göre operasyon yapıldıktan sonra pansuman yapılır, delik kapatılır ve hastalığın boyutuna göre hasta belirli bir süre hastanede tutulur. Bu süre genellikle 1-2 gün arasında değişir. 

Hastalar üzerinde artroskopinin herhangi bir yan etkisi pek görülmemektedir. Operasyonlar genelde temiz bir şekilde yapılır, hasta en geç birkaç günde yürüyecek durumda olur. Yalnız operasyonun boyutuna bağlı olarak bazı hastalara taburcu olduktan sonra birkaç günlüğüne hareket kısıtlayıcı dizlik veya koltuk değneği kullanma talimatı verilebilir. 

Özetle artroskopi son derece güvenilir ve kolay sonuca götüren bir tedavi yöntemidir. Bugün sadece ABD'de 1.5 milyondan fazla artroskopik operasyon yapılmaktadır. Diğer dünya ülkeleri de sırasıyla bu rakamı takip etmektedir. Artroskopiyi geliştirmeye veya benzer tedavi yöntemleri bulmaya yönelik araştırmalar da dünyanın çeşitli yerlerinde devam etmektedir.
]]>
Menisküs Cerrahisi https://www.meniskus.gen.tr/meniskus-cerrahisi.html Fri, 07 Dec 2018 20:23:48 +0000 Cerrahi tedavi menisküsün iyileşemediği ve şikayetler oluşmaya devam ettirdiği zamanlarda planlanmaktadır. Menisküs cerrahisi günümüzde hemen sadece artroskopik cerrahi ile yapılmaktadır. Yırtık ve şikayete neden olan me Cerrahi tedavi menisküsün iyileşemediği ve şikayetler oluşmaya devam ettirdiği zamanlarda planlanmaktadır. Menisküs cerrahisi günümüzde hemen sadece artroskopik cerrahi ile yapılmaktadır.

Yırtık ve şikayete neden olan menisküs yırtıkları kıkırdakta aşınmaya ve ileri dönemde kireçlenmeye neden olur. Genç aktif yaşam süren kişilerde menisküs yırtıklarının ameliyat edilmesi önerilir.Yırtığın tipine eşlik eden başka bir patoloji olup olmamasıhastanın yaşına göre doktorunuz uygun tedaviyi planlayacaktır. Cerrahi sonrası rehabilitasyon tedavinin önemli bir parçasıdır. 2 tip menisküs cerrahisi vardır

1. Meninsektomi (yırtık menisküsün alınması); En sık uygulanılan diz artroskopik cerrahisidir. Hasarlı menisküs bölümü kesilerek çıkarılır. Küçük yırtıklarda menisküsün de küçük bir bölümü alındığı için hastalarda herhangi bir fonksiyonel kayba neden olmaz. Menisküsün 1/3 kısmının iyileşme şansı olmadığı için alınır. Yine çok parçalı büyük yırtıklar da alınmak zorunda kalınabilir.

Menisküs alınmasının avantajı hastaların ameliyattan 4 saat sonra yürümekte ve 3 hafta sonra spora dönmeleridir.

Menisküs Cerrahisi

Dezavantajlar ise menisküsün büyük kısmının yırtık olduğu durumlarda ise menisküsün büyük bir kısmı -bazen tamamı- alınır ki bu ciddi bir fonksiyonel bozukluğu bağlı zaman içinde diz ağrılarına ve kireçlenmeye neden olabilir. Bu nedenle gereksiz durumlarda menisküsün alınmaması dikilmesi önerilir. Menisküsün alınmasına bağlı olarak oluşan ağrılı durumlarda genç hastalarda kadavradan menisküs nakli gerekebilir.

2. Menisküs dikilmesi; Teknik olarak son derece zor ve deneyimli diz cerrahları tarafından yapılması gereken bir işlemdir. Menisküsün 2/3 dış (eklem kapsülüne yakın) kısmı iyileşme potansiyeli gösterir. Yine bu 2/3 lük dış bölge menisküs fonksiyonlarının % 90 ını yapar. Bu nedenle bu bölgedeki yırtıklar mümkün olduğunca dikilmelidir.

Avantajı menisküsün orjinale yakın biçimde iyileşerek uzun vadeli bir diz performansı sağlar.

Dezavantajları ise ameliyat sonrası 6-8 hafta koltuk değneği kullanılması gerekmesi % 10 dikilen yırtığın iyileşmemesi spora dönüşün 3-4 ayı bulmasıdır.

Ana kural; dikilebilecek tüm menisküs yırtıkları dikilmelidir alınmamalıdır.]]>
Menisküs Tedavisi https://www.meniskus.gen.tr/meniskus-tedavisi.html Fri, 07 Dec 2018 20:43:59 +0000 Menisküs yırtıklarının başlangıç tedavisi RİCE olarak kısaltılmış protokoldür: Rest (istirahat) İce (buz uygulaması) Compressıon (bası uygulamsı ,bandaj gibi) Elevatıon (dizin yuk Menisküs yırtıklarının başlangıç tedavisi RİCE olarak kısaltılmış protokoldür:

Rest (istirahat)

İce (buz uygulaması)

Compressıon (bası uygulamsı ,bandaj gibi)

Elevatıon (dizin yukarı alınması) şeklinde özetlenebilir,

Bu tedavinin takibinde dizde kitlenme ve kronik yakınmalar gibi şikayetler gelişmez ise tedavi istirahat süresi boyunca sürer ve biter. Meniskünün sadece 1/3 dış (eklem kapsülüne yakın) bölümünde kan dolaşımı vardır. Bu bölgelerdeki yırtıklarda , menisküs kendi beslenmesi sayesinde yırtığın tamirini sağlar. 2/3 iç bölgede ise tam bir tamir olmaz. Yinede her zedelenmiş menisküs bulgu verecek diye bir kural da yoktur.

Menisküs Tedavisi Cerrahi tedavi menisküsün iyileşemediği ve şikayetler oluşmaya devam ettirdiği zamanlarda planlanmaktadır. Yırtık ve şikayete neden olan menisküs yırtıkları kıkırdakta aşınmaya ve ileri dönemde kireçlenmeye neden olur. Genç, aktif yaşam süren kişilerde menisküs yırtıklarının ameliyat edilmesi önerilir.Yırtığın tipine ,eşlik eden başka bir patoloji olup olmaması,hastanın yaşına göre doktorunuz uygun tedaviyi, planlayacaktır. Cerrahi sonrası rehabilitasyon tedavinin önemli bir parçasıdır.]]>
Menisküs Nedenleri https://www.meniskus.gen.tr/meniskus-nedenleri.html Sat, 08 Dec 2018 15:19:37 +0000 Menisküs aşağıdaki gibi durumlarda yırtılabilir Trafik kazaları Diz üstüne düşmeler Dize gelen tekmeler Menisküs aşağıdaki gibi durumlarda yırtılabilir

Trafik kazaları

Diz üstüne düşmeler

Dize gelen tekmeler

Menisküs Nedenleri

Ayak yerde sabitken gövdenin diz üzerinde dönmesi

Futbol veya kayak gibi sporlarda dizdeki dönme hareketleri

Ayağın takılması

Yaşlılarda devamlı olarak dize alınan küçük darbelerin birikmesi]]>
Menisküs Belirtileri https://www.meniskus.gen.tr/meniskus-belirtileri.html Sat, 08 Dec 2018 22:34:25 +0000 Diz içerisinden gelen sesler yırtığın ilk bulguları olabilir. Dizde ödem gelişene dek sporcular oyuna devem edebilir yada günlük aktiviteler yapılabilir. Ancak ödem geliştiğinde şikayetler oluşur. Şikayetler 24-48 saat içerisinde Diz içerisinden gelen sesler yırtığın ilk bulguları olabilir. Dizde ödem gelişene dek sporcular oyuna devem edebilir yada günlük aktiviteler yapılabilir. Ancak ödem geliştiğinde şikayetler oluşur. Şikayetler 24-48 saat içerisinde gelişir.

Hastalık, kendini, yürümede zorluklar, dizde genel bir ağrı olarak göstermektedir. Bunlara ek olarak aşağıdaki belirtiler de hastalığın habercisi olabilmektedirMenisküs Belirtileri

Ağrı ve şişlik

Eklemin hareket açıklığında azalma

Diz içinde sıvı birikmesi

Takılma

Kilitlenme

Dizde sıvı akışı hissi

Dizde gerginlik ve şişlik

Eklem hareket açıklığında azalma

Menisküsün yırtık parçası eklem içine düştüğünde takılma kilitlenme.]]>
Menisküs Dokusu https://www.meniskus.gen.tr/meniskus-dokusu.html Sun, 09 Dec 2018 05:31:23 +0000 Menisküs dokusu, kıkırdaklardan oluşan bir tür eklem yapısıdır. Dizdeki hareketleri kontrol eden menisküsler, bacağın üstündeki ve altındaki iki kemiğin hareket esnasında birbiriyle sürtünerek aşınmasını önler. Menisküs dokusu
Menisküsün yer aldığı dokuda, yüzeyde ince uzun kıkırdak hücreleri, derinde ise oval kıkırdak hücreleri yer almaktadır. Yine bu doku hücrelerinde az sayıda mitokondri bulunması nedeniyle, bu hücreler oksijensiz de yaşayabilmektedirler. Aynı doğrultuda, menisküs hücrelerinin %74'ü sudur. Menisküs dokusunun bir başka önemli özelliği de, kıkırdak doku özelliğinin yanı sıra kas dokusu benzeri bir kıvama sahiptir.

Menisküs Dokusu

Menisküs dokusu oldukça konforlu bir eklem dokusudur. Öyle ki menüsküsün %15-34 ünün çıkarılması temas basıncını %350 oranında artırmaktadır. Yine menisektomili bir dizin şok emici etkisi %20 oranında azalır.]]>
Menisküs Yırtığı https://www.meniskus.gen.tr/meniskus-yirtigi.html Sun, 09 Dec 2018 19:25:54 +0000 Menisküs, sadece sporcularda değil, dizini herhangi bir şekilde zorlamış herkeste görülebilir. Menisküs yırtığı dizde ağrı, kilitlenme, hareket kısıtlılığı ve sıvı toplanması gibi çeşitli şikayetlere neden olur. Menisküs, sadece sporcularda değil, dizini herhangi bir şekilde zorlamış herkeste görülebilir. Menisküs yırtığı dizde ağrı, kilitlenme, hareket kısıtlılığı ve sıvı toplanması gibi çeşitli şikayetlere neden olur.

Menisküsler diz içinde uyluk ve kaval kemiklerinin eklem yüzeyleri arasında bulunan kıkırdak yapıda C- ve O- şeklinde yastıkçıklardır. Çeşitli yöndeki kuvvetlerin etkisi altında menisküsler yırtılabilir. Sanılanın aksine sadece sporcularda değil dizini herhangi bir şekilde zorlamış olan herkeste görülebilir. Örneğin sürekli diz çöküp kalkan kişilerde... Bu yırtıklar bazen yaşlanma veya yapısal bozukluklar sonucunda kendiliğinden de gelişebilir.

Menisküs Yırtığı Menisküsler kıkırdak yapısında oldukları için iç kısımları kan damarlarından yoksundurlar. Bu nedenle bu bölgede oluşan yırtıklar iyileşmezler. Yırtığın olması dizde ağrı, kilitlenme, hareket kısıtlılığı ve sıvı toplanması gibi çeşitli şikayetlerin oluşmasına neden olur. Uzun dönemde ise bu yırtığın kalması dizin kendi içinde bozulmaya yol açar. Diz içinde ilerleyici hasarın önlenmesi için menisküsün yırtık bölgeleri alınarak temizlenmelidir. Menisküslerin dış kısımlarındaki yırtıklar ise dikilerek tedavi edilebilir.]]>
Menisküs https://www.meniskus.gen.tr/meniskus.html Mon, 10 Dec 2018 08:14:02 +0000 Vücudumuzda uyluk kemiği ile bacak (ti-bia) kemiklerinin birlikte meydana getirdi­ği ekleme diz eklemi denir. Çok kuvvetli ve sağlam bağlardan yapılmış olmasına karşılık taşıdığı yükün fazlalığı ve çalış­ması esnasınd Vücudumuzda uyluk kemiği ile bacak (ti-bia) kemiklerinin birlikte meydana getirdi­ği ekleme diz eklemi denir. Çok kuvvetli ve sağlam bağlardan yapılmış olmasına karşılık taşıdığı yükün fazlalığı ve çalış­ması esnasında uğradığı gerilimlerin çok­luğu sebebi ile özellikle sporcularda önem­li tehlikelerle karşılaşan bir eklemdir. Diz de dirsek gibi tek eksenli bir eklemdir.

Femur ile tibia arasında sağ ve solda iki yarım ay şeklinde menisk denen bir kıkır­dak bulunur. Eklem bir kapsül ile çevril­miş iç ve dış kapsül ligamentleri ve çap­raz ligament denen bağlarla kuvvetlendi­rilmiştir. Diz tam açıkken bu çapraz bağ­lar en gergin durumda bulunurlar. Önde patella bağı denen bağ, kalçanın dört başlı kasının diz önünden geçen ve tibia’ya yapışan kirişidir. Patella denilen diz kapağı kemiği ise bu kiriş içinde yer alan susamsı (sesamoid) bir kemiktir. Bu kiriş dizin bükülme halinde iken gerilir.Diz eklemini yapan elemanlar arasında en çok zedelenen menisk denilen yarım ay şeklindeki iç ve dış kıkırdak disklerdir. Genellikle bu kıkırdak disklerin kapsülleri yırtılır ve ince olan orta parçaları eklem içine uzanarak onu düz tutulamcyacak şe­kilde kenetleyebilir. Halk arasında menis­küs denilen hastalık yük altında kalan di­zin bükülmesi sonucu oluşan disk yırtıl-masıdır. Ağrı, şişlik ve hareketin kısıtlı ol­ması gibi belirtileri vardır. Tedavi için is­tirahat, anestezi altında eklemin yerine getirilmesi, baskı bandajı faydalıdır. Yırtık fazla ise veya tekrar meydana geliyorsa, kıkırdağın ameliyatla alınması (menisküs ameliyatı) gerekebilir.]]>