Menisküs TedavisiMenisküs yırtıklarının başlangıç tedavisi RİCE olarak kısaltılmış protokoldür:

Rest (istirahat)

İce (buz uygulaması)

Compressıon (bası uygulamsı ,bandaj gibi)

Elevatıon (dizin yukarı alınması) şeklinde özetlenebilir,

Bu tedavinin takibinde dizde kitlenme ve kronik yakınmalar gibi şikayetler gelişmez ise tedavi istirahat süresi boyunca sürer ve biter. Meniskünün sadece 1/3 dış (eklem kapsülüne yakın) bölümünde kan dolaşımı vardır. Bu bölgelerdeki yırtıklarda , menisküs kendi beslenmesi sayesinde yırtığın tamirini sağlar. 2/3 iç bölgede ise tam bir tamir olmaz.

Menisküs Tedavisi

Yinede her zedelenmiş menisküs bulgu verecek diye bir kural da yoktur.

Cerrahi tedavi menisküsün iyileşemediği ve şikayetler oluşmaya devam ettirdiği zamanlarda planlanmaktadır. Yırtık ve şikayete neden olan menisküs yırtıkları kıkırdakta aşınmaya ve ileri dönemde kireçlenmeye neden olur. Genç, aktif yaşam süren kişilerde menisküs yırtıklarının ameliyat edilmesi önerilir.Yırtığın tipine ,eşlik eden başka bir patoloji olup olmaması,hastanın yaşına göre doktorunuz uygun tedaviyi, planlayacaktır. Cerrahi sonrası rehabilitasyon tedavinin önemli bir parçasıdır.

Yayınlanma Tarihi : 15.12.2012 05:36:25

Menisküs Tedavisi Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

11 Yorum Yapılmış "Menisküs Tedavisi"

Ibrahim

Cevap Sayısı: 0
Sağ dizimde menüsküs var doktorlar bana ameliyat olmamı önerdiler bende karar veremiyorum bu ameliyatı olan genç arkaslar varsa lütfen bi öneride bulunsunlar teşekkür ederim yaşım 28

2018-03-25 / Kullanıcı oyu: 4,5

Ahmet

Cevap Sayısı: 0
Bacagımda kasma koşamıyorum sürüklüyorum doktor belfıtıgı dedi beyin cerrahisine görüştüm bel fıtıgı var ama bu derecede yapmaz diyor ne yapmam gerekiyor

2016-06-02 / Kullanıcı oyu: 4,5

yılmaz

Cevap Sayısı: 0
benım doktorumda bana 3 yıtıgımın oldugunu söyledı v menuskuste sag bacagımda ve amelıyat dıyor karasızım suan ama cok sancı var amelıyat sonrasında sıkıntı olur korksusunu yasıyorum suan bırde hayvancılı ısım benım bıraz agır ıslerım acaba ılerıde sıkınıtı olurmu bılen varsa yardımcı olsun saolun

2015-12-21 / Kullanıcı oyu: 4,5

cemil

Cevap Sayısı: 0
menuskus ameliyadi oldum ama halen ayağimda ağri var kucuk yanlamalarda yadakda sağa sola dnergende sanki kiriliyor

2015-03-31 / Kullanıcı oyu: 4,5

ayşe

Cevap Sayısı: 0
Benimki doktorun dedigine ve rapora gore grade 3yirtigiiymiş doktor illa amelyat ol diyor sizce ne yapmaliyim

2014-02-24 / Kullanıcı oyu: 4,5

serhat

Cevap Sayısı: 0
arkadaşlar ankarada menüsküs ameliyatını hangi doktora oldunuz isim verirmisiniz

2014-02-24 / Kullanıcı oyu: 4,5

fatih

Cevap Sayısı: 0
arkadaşlar iki defa ameliyat oldum menisküsten çok kolay bir ameliyat ikinci gün hastane koridorlarında koşmaya başladım abartısız biraz acı çekiyorsunuz ama ilerisi için önemli bir adım.ameliyattan sonra 3 tane egzersiz hareketi var ne kadar çok yaparsanız o kadar çok çabuk iyileşirsiniz.dediğim gibi ikinci gün yürümeye başlarsınız 1 aydan normale dönüyorsunuz 4 ay sonrada spora başlıyorsunuz.

2014-02-07 / Kullanıcı oyu: 4,5

nilgün

Cevap Sayısı: 1
2. derece menisküs teşhisi konuldu ve fizik tedavisi verildi bana. fakat buz uygulaması yapılması gerektiği söyleniyo yukarda. ama bana sıcak su torbası tedavisi uygulanıyo bu doğru bişey mi???

2013-05-18 / Kullanıcı oyu: 4,5

ahmet

Cevap Sayısı: 0
arkadaslar ameliyatı kolay bir ameliyat ben yaklasık bir ay önce oldum. iyileşme süresi bayagı zaman alıyo amelıyat sonrası kalkıp yürüyebiliyosun ama bayagı sıkıntılı egzersızlerı ıhmal etmeden yapmak gerekiyo. amelıyat sonrası eskı saglıgına kavusulurmu sorusunu cevaplayayım ben bir ay oldu halen sıkıntılıyım ona göre kararınızı verin.

2013-04-27 / Kullanıcı oyu: 4,5

MEHMET

Cevap Sayısı: 1
AMELİYAT ZORMU AMELİYTTAN SONRA İYİLEŞME SÜRESİ NE KADAR VE AMELİYAT SONRASI ESKİ SAĞLIĞINA KAVUŞURMU

2013-03-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

Admin

Cevap Sayısı: 0
Menisküs Tedavisi hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, Menisküs Tedavisi konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

2013-01-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Menisküs, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Nisan - 2018